Decydując się na budowę domu trzeba liczyć się nie tylko ze sporym wydatkiem czy koniecznością poświęcenia temu projektowi określonej ilości czasu, ale także z szeregiem dodatkowych formalności. Jednym z kluczowych elementów jest zadbanie o wszelkie przyłącza, w tym o odpowiednie odprowadzanie ścieków. Co jednak w sytuacji, gdy nie można podłączyć nieruchomości do zbiorczej sieci kanalizacyjnej? Sprawdźmy to! Każda nieruchomość musi być podłączona do kanalizacji, a jeśli nie ma takiej opcji – konieczne staje się znalezienie alternatywnego rozwiązania. Wśród tych ostatnich można wymienić szambo, a więc zbiornik bezodpływowy oraz coraz popularniejsze w ostatnim czasie przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków – na co postawić?
Wybór między szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków zależy od potrzeb i warunków terenowych. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie, ponieważ mamy tutaj do czynienia z szeregiem zmiennych. Szambo jest tańsze w instalacji, ale droższe w eksploatacji ze względu na konieczność regularnego wywozu nieczystości. Przydomowa oczyszczalnia to natomiast większy koszt początkowy (od kilku do nawet 30 000 złotych), ale później jest bardziej ekonomiczna, praktycznie bezawaryjna oraz nie wymaga obsługi. Nie mówiąc już o walorach proekologicznych, a więc tym, że przy oczyszczaniu ścieków wykorzystuje się zasoby naturalne i nie mamy tutaj do czynienia z marnowaniem wody.
Jak funkcjonują przydomowe oczyszczalnie ścieków ?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków posiada bardzo prostą budowę, a to przekłada się na to, że nie mówimy tutaj o skomplikowanym modelu działania. Tak naprawdę, wszelkie procesy zmierzające do pozbycia się nieczystości zachodzą w zbiorniku, a następnie ścieki – już w postaci czystej wody – są odprowadzane rurami do środowiska naturalnego (np. może służyć do podlewania ogrodu). Jeśli chodzi o rodzaje oczyszczalni to można podzielić je przede wszystkim na drenażowe, roślinne, z filtrem piaskowym czy najbardziej nowoczesne, ale i najdroższe biologiczne. Te pierwsze są najtańsze, ale za to potrzebują wiele miejsca, biologiczne z kolei stanowią już sporą inwestycję, ale z drugiej strony sprawdzą się w dowolnych warunkach, nawet na niewielkiej działce.
Budowa przydomowej oczyszczalni – o czym pamiętać?
Budując przydomową oczyszczalnię ścieków, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim ważne jest, aby odpowiednio dobrać rodzaj oczyszczalni do warunków gruntowych i hydrologicznych działki, co wymaga analizy przepuszczalności gleby. Należy również zapewnić odpowiednią przestrzeń na instalację, w tym miejsce na system rozsączania, aby uniknąć zastoju wód. Istotne są też kwestie prawne – w przypadku oczyszczalni o wydajności do 7,5 metra sześciennego nie trzeba uzyskiwać pozwolenia budowlanego, lecz jedynie zgłosić taką inwestycję we właściwym starostwie. Najlepiej skorzystać ze wsparcia fachowców, którzy nie tylko doradzą, ale także zajmą się tym zadaniem kompleksowo – od przygotowania dokumentacji, przez projekt, kończąc na montażu instalacji oraz przeprowadzeniu wszelkich testów.