Układ centralnego smarowania pozwala dostarczyć środek smarowniczy do wielu punktów smarowania znajdujących się w urządzeniach lub maszynach. Dzięki temu poszczególne części danego sprzętu mogą ślizgać się bez zbędnego tarcia – mogłoby ono prowadzić do uszkodzeń. Głównym elementem całego układu jest pompa, która powinna zostać odpowiednio dobrana. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy podpowiedzieć Ci, kiedy stosuje się pompy pneumatyczne. Wskażemy Ci również, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tej części.

Pompy pneumatyczne
fot. jutech.com.pl

Kiedy stosuje się pompy pneumatyczne?

Aby zapewnić prawidłowe działanie układu centralnego smarowania, należy prawidłowo dobrać pompę centralnego smarowania. W przeciwnym razie, po pewnym czasie mogłyby pojawić się dość spore problemy.

Produkt, na który postawisz, musi wykazywać przede wszystkim dużą wydajność i odpowiednią przepustowość. Tylko wtedy będziesz miał gwarancję tego, że będzie w stanie w odpowiednim czasie dostarczyć odpowiednią ilość smaru. Na rynku dostępne są pompy ręczne, elektryczne i pneumatyczne. W dzisiejszym wpisie skupimy się jednak tylko i wyłącznie na pompach pneumatycznych. Kiedy się je stosuje?

Otóż rodzaj ten sprawdza się w różnorodnych warunkach. Co więcej, zapewnia sprawne tłoczenie cieczy niezależnie od tego, czy charakteryzuje się ona większą, czy mniejszą lepkością, a jego konstrukcja ogranicza ryzyko ewentualnych przecieków. Pompy pneumatyczne stosuje się zazwyczaj w przypadku większego zapotrzebowania na środek smarowniczy w małych i średnich układach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy?

Po wybraniu właściwego rodzaju pompy przychodzi czas na wyszukanie jej konkretnego modelu. Na co w tym wypadku zwrócić uwagę?

Po pierwsze, na producenta. Tylko i wyłącznie stawiając na renomowaną markę, możesz mieć pewność, że produkt wykaże się długą żywotnością. Jednocześnie będzie niezawodny i zapewni prawidłowe działanie układu.

Po drugie, parametry pompy pneumatycznej. Odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, a mianowicie:

  • Jakie będzie jej przeznaczenie i środowisko pracy?
  • W jakim układzie będzie stosowana oraz co będzie tłoczone? (rodzaj smaru)
  • Jakie będzie potrzebne ciśnienie pracy?
  • Jaka będzie temperatura pracy?