Współczesne zakłady zajmujące się obróbką drewna muszą być wyposażone w wydajne i dopasowane do potrzeb maszyny. Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo jest nastawione na masową produkcję, czy też nie, powinno zainwestować w sprzęt, który sprosta wymaganiom wciąż zmieniającego się rynku. Jednym ze specjalistycznych urządzeń, które znacząco ułatwi pracę z drewnem, jest wielopiła. Do czego służy ta maszyna i jakie jej cechy mają znaczenie podczas zakupów? Wyjaśniamy te kwestie w poniższym artykule.

Wielopiła – czy warto w nią zainwestować? Dowiedz się, do czego służy ten sprzęt
fot. materiały partnera

Czym jest i do czego służy wielopiła?

Wielopiła to wielofunkcyjne urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie w stolarstwie, tartakach czy zakładach zajmujących się produkcją elementów meblowych. Jest wyposażona w zespół pił tarczowych, które służą do wykonywania podłużnych cięć. Innymi słowy, maszyna pozwala na sprawne, równoległe przecinanie drewnianych belek i litew, które mogą być przeznaczone do dalszej obróbki. Przedsiębiorcy mają do wyboru wiele typów wielopił – urządzenia różnią się między sobą np. liczbą pił. Tarcze wielopiły są regulowane, co pozwala na dopasowanie parametrów maszyny, a także grubości ciętych elementów do wymagań zakładu.

Jak wybrać wielopiłę?

Wielopiła musi być dopasowana pod względem parametrów technicznych do potrzeb przedsiębiorstwa. Podczas zakupu urządzenia należy wziąć pod uwagę gatunek drewna, jaki będzie opracowywany przez maszynę. Duże znaczenie ma także to, czy zakład zamierza pracować na mokrym, czy wysuszonym surowcu. Wielopiła powinna być szybka i precyzyjna. Godne uwagi są urządzenia produkowane np. przez Brodpol – model dostępny tutaj: https://www.brodpol.pl/wielopila-dolnowrzecionowa-wp-150 wyróżnia się wysoką wydajnością, która – w zależności od gatunku drewna, jego wilgotności i ilości cięć – wynosi nawet 10-15 m3/h. Każda maszyna, która znajdzie się na wyposażeniu zakładu, musi być też bezpieczna w użytkowaniu, a jej obsługa nie powinna nastręczać trudności operatorowi.

Dlaczego Twój zakład powinien być wyposażony w wielopiłę?

Każde przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką drewna stawia na precyzję. Kluczowe w tym obszarze są odpowiednio dopasowane narzędzia tnące, takie jak wielopiły. Maszyny są wielofunkcyjne, co pozwala na wykonywanie nawet zaawansowanych prac – dzięki temu zakład może poszerzyć zakres swoich usług. Profesjonalna wielopiła znacząco przyspiesza proces wstępnej obróbki surowca, co wpływa na produktywność warsztatu. Dzięki relatywnie prostej obsłudze urządzenia poprawia się też standard pracy specjalistów. W związku z tym zdecydowanie warto mieć wielopiłę na wyposażeniu swojego przedsiębiorstwa.

Komentarze