Ratownik medyczny to bardzo wymagający zawód. Trzeba mieć w tym przypadku odpowiednie kwalifikacje, a przy tym być w doskonałej kondycji fizycznej. Dyżury ratowników trwają bowiem po kilkanaście godzin. Dodatkowo niejednokrotnie trzeba radzić sobie w naprawdę trudnych warunkach. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednia odzież dla ratowników. 

Czym powinna charakteryzować się odzież dla ratowników medycznych?
fot. materiały partnera

Odzież dla ratowników medycznych – jaką funkcję pełni?

Osoby pracujące w ochronie zdrowia muszą nosić odpowiednią odzież. W przypadku ratowników medycznych strój składa się z większej ilości elementów, bo często wykonują oni swoją pracę np. na zewnątrz. Odzież musi zabezpieczać przed wychłodzeniem i chronić przed ewentualnym przegrzaniem. Powinna także zapewniać ochronę np. na miejscu wypadku. Z drugiej strony nie może ograniczać ruchów i być niewygodna w użytkowaniu. 

Zobacz:   Jak wybrać i gdzie kupić najlepsze kosiarki bijakowe? Znamy odpowiedź!

Standardowy strój dla ratowników medycznych składa się z koszulki, bluzy, spodni i butów. W chłodniejsze dni dochodzą do tego kurtka, czapka i rękawiczki. We wszystkie te elementy zaopatrzyć się można w sklepie internetowym https://www.trzypiora.pl/pl/c/RATOWNICTWO/8

Na pierwszy rzut oka widoczne są przede wszystkim spodnie oraz kurtka, ewentualnie bluza. Ratownik medyczny musi być bowiem dobrze widoczny z dużej odległości, także po zapadnięciu zmroku. Z tego powodu odzież dla ratowników jest zazwyczaj czerwona lub pomarańczowa. Czasem stosuje się elementy granatowe i czarne, ale to kwestia drugorzędna. Bardzo istotne są natomiast odblaski spełniające normy ISO. Dzięki nim ratownik jest dobrze widoczny np. na ruchliwej drodze. 

Zobacz:   Jak wybrać i gdzie kupić najlepsze kosiarki bijakowe? Znamy odpowiedź!

Na kurtce czy bluzie często znajduje się napis “ratownik medyczny” lub symbol ochrony zdrowia. Dokładnych wytycznych na ten temat jednak nie ma.

Komentarze