Fotowoltaika w domach prywatnych wzbudza skrajne emocje. Są tacy, którzy widzą w tym rozwiązaniu szansę na dużą oszczędność, ale są też tacy, którzy uważają, że to niepotrzebna inwestycja wpływająca dodatkowo na estetykę budynku. A jak jest w przypadku obiektów przemysłowych? Czy warto wyposażać hale stalowe w instalacje fotowoltaiczne? Sądząc po tym, co dzieje się na rynku, zdecydowanie tak. Dlaczego?

Dlaczego obiekty przemysłowe wyposaża się w instalacje fotowoltaiczne?
fot. materiały partnera/stock.adobe.com

Budownictwo przemysłowe w Polsce stale się rozwija – z roku na rok powstaje coraz więcej nowoczesnych obiektów służących m.in. do celów produkcyjnych i magazynowych. Inwestorzy oraz wykonawcy, którzy tworzą od podstaw hale do zastosowań przemysłowych, duży nacisk kładą na wdrażanie ekologicznych rozwiązań. Chcą się wpisywać w trend zrównoważonego budownictwa uwzględniającego ochronę zasobów naturalnych.

W tym celu wyposażają hale stalowe i stawiane z wykorzystaniem tradycyjnych technologii w instalacje fotowoltaiczne.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Jak to wygląda w praktyce?

Rynek fotowoltaiczny – wyniki i prognozy

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Agencję Rynku Energii, pod koniec listopada 2022 roku moc pochodząca z odnawialnych źródeł energii (OZE) wyniosła ponad 22 GW. Fotowoltaika znalazła się na pierwszym miejscu z wynikiem prawie 12 MW, zaś drugą pozycję zajęła energetyka wiatrowa zapewniająca niecałe 7,9 MW.

Tym samym z OZE pochodziło około 20 procent energii wyprodukowanej w kraju od stycznia do listopada 2022 roku. Czy to dużo? Wydaje się, że sporo, a prognozy mówią o jeszcze lepszym wyniku w tym roku. Dlaczego? Ze względu na rynek małych oraz średnich przedsiębiorstw, które użytkują m.in. hale przemysłowe i będą chciały zmniejszyć wydatki na energię elektryczną.

Kiedy trzeba zdecydować – montować fotowoltaikę czy nie?

Na jakim etapie powinno się zdecydować, czy instalować panele fotowoltaiczne, czy nie? W przypadku stalowych obiektów przemysłowych najlepiej w trakcie planowania inwestycji, ponieważ instalacja fotowoltaiczna będzie stanowiła dodatkowe obciążenie konstrukcji, które trzeba uwzględnić w projekcie.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Czasami jednak hala przemysłowa może zostać doposażona w fotowoltaikę nawet wtedy, gdy została wybudowana kilka lat temu. Żeby mieć pewność, że budynek wytrzyma kolejne kilogramy i że da się to zrobić, przeprowadza się audyt. Na podstawie oceny stanu obiektu decyduje się o instalacji paneli lub konieczności wprowadzenia zmian konstrukcyjnych.

Takie audyty przeprowadza m.in. firma Commercecon, która od lat buduje obiekty do przemysłu: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/

Co przekonuje inwestorów do instalacji paneli fotowoltaicznych?

Co powoduje, że inwestorzy chcą wydawać dodatkowe pieniądze na fotowoltaikę? Pierwszy powód jest dość oczywisty – zakup i montaż paneli w budynkach, w których zużywa się dużo prądu, stosunkowo szybko się zwraca, a później generuje znaczne oszczędności. Chodzi zatem o zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych w dłuższej perspektywie.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Druga kwestia wiąże się z postrzeganiem firmy. Obiekty przemysłowe wyposażone w instalacje fotowoltaiczne stają się popularne, ponieważ klienci zwracają coraz większą uwagę na politykę środowiskową kontrahentów. Dbając o zasoby naturalne i stosując ekologiczne rozwiązania, ma się szansę na dotarcie do większej liczby zainteresowanych.

Trzeci powód to pozytywny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych kandydatów. Nie tylko klienci wybierają firmy myślące o środowisku, lecz także osoby szukające pracy. W związku z tym, że w niektórych branżach trudno jest znaleźć dobrych, doświadczonych specjalistów, warto spojrzeć na siebie jako pracodawcę z dystansu i zrobić wszystko, również w aspekcie ekologicznym, żeby przyciągnąć najlepszych.

Komentarze