Rynek magazynowy w woj. wielkopolskim i lubuskim nie odczuwa negatywnych następstw pandemii. Popyt na magazyny od początku roku wyniósł niemal 595 tys. mkw., co jest jednym z wyższych wyników w kraju. Duży popyt idzie w parze z podażą. Łącznie w tych województwach buduje się ponad 307 tys. mkw. takiej przestrzeni. Na wynajem magazynu w wielkopolskim i lubuskim najczęściej decyduje się branża logistyczna, ale coraz większe zainteresowanie pojawia się także ze strony produkcji oraz e-commerce.

Wielkopolskie i lubuskie z dużym popytem na magazyny
Karolina Galas, szefowa poznańskiego biura CBRE – fot. materiały prasowe, CBRE

– Mimo epidemii ruch na rynku jest duży. Dociera do nas wiele zapytań, inwestycje są realizowane w terminie, a dominujące w Poznaniu zakłady m.in. Volkswagena, Beiersdorf, czy Bridgestone powiększają swoje operacje. Największe zainteresowanie widać ze strony branży logistycznej, choć pojawia się też coraz więcej projektów produkcyjnych z zapotrzebowaniem na duże powierzchnie, czy to produkcja ciężka czy konfekcyjna. Odnotowujemy zwiększony ruch w sektorze e-commerce z dominującymi branżami: modową i kosmetyczną. Na bazie tych obserwacji widać, że te regiony mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość. Tym bardziej, że Poznań został niedawno uznany miastem przyjaznym inwestorom i otrzymał nagrodę Prime Property Prize 2020 – mówi Karolina Galas, szefowa poznańskiego biura CBRE.

Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

Obecnie w województwach wielkopolskim i lubuskim magazyny zajmują prawie 2,7 mln mkw. powierzchni. Tylko w tym roku przybyło ponad 90 tys. mkw. nowej przestrzeni, a buduje się kolejne magazyny – 307 tys. mkw. Ilość wolnych magazynów nie odbiega od średniej krajowej i wynosi 6,9%, co oznacza, że nowe inwestycje, szczególnie w najlepszych lokalizacjach, są szybko pochłaniane przez rynek. Popyt od początku roku osiągnął niemal 595 tys. mkw.

Magazyny blisko granicy z Niemcami

Największe transakcje, które miały miejsce ostatnio na poznańskim rynku magazynowym to wynajem 23 tys. mkw. przez Ekol Logistics,18 tys. mkw. przez Rhenus Logistics, czy 15 tys. mkw. przez Arvato – wszystkie w poznańskich Parkach Panattoni. W pierwszym kwartale br. odbyła się także transakcja Millano Group. Przy doradztwie CBRE wynajęto 16 tys. mkw. w Tristar Poznań.

Zobacz:   Niesamowity gest. Oddał szpik aby ratować życie bliźniaka genetycznego

Dobre położenie geograficzne w pobliżu granicy z Niemcami, rozwój infrastruktury drogowej i wykwalifikowani pracownicy sprawiają, że region stanowi coraz większą konkurencję dla magazynów naszych zachodnich sąsiadów. Z Poznania można szybko dojechać do Warszawy, Łodzi, ale także do Berlina czy Frankfurtu nad Odrą. Inwestorów przyciągają też Specjalne Strefy Ekonomiczne – mówi Karolina Galas.