Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

nowa normalność
fot. Pixabay

Nowe etapy działań mają na celu powrót do normalności i odmrożenie gospodarki. Cały proces został podzielony na kilka etapów, które będą wprowadzane po cotygodniowych analizach ewaluacji zmian. – Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów. – możemy przeczytać na stronie internetowej rządu.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Podstawą nowej normalności będą zasady, które towarzyszą nam już od jakiego czasu:

 • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych
 • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych
 • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe
 • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu)
 • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych

Cztery etapy znoszenia ograniczeń – pierwszy od 20 kwietnia 2020

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

 • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
 • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

 • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych
  Od 20 kwietnia, będzie można wejść do lasów i parków a taże biegać i jeździć na rowerze – jeśli taka aktywność poprawi nas komfort psychiczny. Przebywanie na zewnątrz nadal jednak będzie wymagało od nas zachowania odpowiedniego dystansu i zasłaniania ust i nosa. Uwaga rodzice! Place zabaw wciąż pozostaną zamknięte.
 • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2
  Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. Na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
 • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego
  Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Kolejne daty zdejmowania obostrzeń po analizie

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. To czy wprowadzone zostaną kolejne zaplanowane etapy zdejmowania obostrzeń będzie zależało m.in. od przyrostu liczby zachorowań, wydajności służby zdrowia czy realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty za to odpowiedzialne.

Brak sztywnych terminów wprowadzenia kolejnych etapów luzowania obostrzeń, oznacza, że będzie można je zarówno przyśpieszyć jak i spowolnić.