Od czwartku, 16 kwietnia, obowiązuje w całej Polsce nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Rozporządzenie z 10 kwietnia, w którym zapisano, że od 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa zostało podpisane przez premiera i opublikowane w „Dzienniku Ustaw”.

nakaz zakrywania ust i nosa
Materiały informacyjne Ministerstwa Zdrowia

Od 16 kwietnia nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczka nie chroni nas przed zakażeniem, chroni innych przed nami. Na tym etapie epidemii rośnie ryzyko, że możemy być nosicielami koronawirusa. – powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w programie Gość Wiadomości.

Gdzie musimy zakrywać usta i nos:

  • w obiektach handlowych, na targowiskach itp.
  • w kościołach i innych obiektach kultu religijnego
  • na drogach, placach, w parkach, w lasach i innych terenach zielonych
  • w transporcie publicznym oraz w samochodzie, jeśli jedziemy z osobami, z którymi nie mieszkamy

Z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są:

  • dzieci do lat 2
  • osoby, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu trudności z oddychaniem
  • osoby, których niepełnosprawność uniemożliwia samodzielne zakrycie i odkrycie twarzy

Należy pamiętać, że w projekcie rozporządzenia zapisano, że policja i inne „organy uprawnione”, może zażądać odkrycia ust i nosa jeśli będzie chciała kogoś wylegitymować i zweryfikować tożsamość.

Wprowadzony nakaz zakrywania ust i nosa ma związek z planowanym stopniowym odmrażaniem gospodarki i – jak mówił niedawno Piotr Müller – Jeszcze przez wiele tygodni, a może nawet miesięcy, będziemy musieli się liczyć z tym, że będziemy w takiej sytuacji, po to abyśmy mogli wrócić do nowej rzeczywistości gospodarczej, po to żebyśmy mogli lepiej funkcjonować, wrócić do pewnej normalności, to te rygory epidemiczne muszą mieć charakter powszechny.