↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Ministerstwo Finansów potwierdza w piśmie do Prezesa Federacji Przedsiebiorcy.pl, Roberta Składowskiego, że przedsiębiorcom powodzianom należą się odszkodowania od Skarbu Państwa, czyli od wojewodów – informuje dr n. pr. Marek Woch Ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl.

Ministerstwo Finansów potwierdza: przedsiębiorcom powodzianom należą się odszkodowania od Skarbu Państwa, czyli od wojewodów
Zdjęcie ilustracyjne – fot. ©ESPECO

Robert Składowski Prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiebiorcy.pl zaapelował do Premiera Donalda Tuska o udzielenie odpowiedzi na pytanie, kiedy wojewodowie mogą zacząć przyjmować wnioski od przedsiębiorców powodzian w celu wypłaty odszkodowań?

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Premier zareagował i przesłał wystąpienie do Ministerstwa Finansów z prośbą o udzielenie odpowiedzi. Ministerstwo wskazało, że serdecznie dziękuje za ważny głos w sprawie wsparcia przedsiębiorców w związku z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej, w tym wypłaty odszkodowań przedsiębiorcom od Skarbu Państwa.

Ponadto w odpowiedzi ministerstwo wskazało, że „zgodnie z ustawą z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela, każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego, służy roszczenie o odszkodowanie od Skarbu Państwa”.

Ministerstwo jednocześnie podkreśliło, że „należy jednak pamiętać, że ustawa ta określa podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych powstałych w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego wprowadzonego na podstawie aktów prawnych organów właściwych w tych sprawach, a nie strat majątkowych wynikających z działania żywiołu”.

Ponadto odszkodowanie przysługuje wyłącznie w razie powstania szkody określanej jako damnum emergens w rozumieniu art. 361 § 2 Kodeksu Cywilnego, a więc polegającej na rzeczywistej zmianie stanu majątkowego poszkodowanego, a poza zakresem ustawy pozostaje szkoda określana jako lucrum cessans tj. utrata spodziewanych korzyści.

- REKLAMA -

Komentarze