↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Pracujący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury interdyscyplinarny zespół specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic we współpracy z PGGW Wody Polskie opracował innowacyjną metodę eliminującą rozwój złotej algi. Sposób na złotą algę wynaleziony przez polskich naukowców to preparat SinStop, który jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody. To przełom na skalę światową.

Sukces polskich naukowców – znaleźli sposób na złotą algę
Naukowcy znaleźli sposób na złotą algę. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Michał Jarmoluk/Pixabay

Prowadzony od kilku tygodni eksperyment naukowy na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego, mający na celu wyeliminowanie powodującej śnięcie ryb złotej algi, zakończył się sukcesem. Zastosowany do koagulacji preparat SinStop – środek całkowicie naturalny, spełnił swoją rolę i wpłynął na zahamowanie zakwitu wody (w tym inhibicję rozwoju Prymnesium parvum). Co najważniejsze – naukowcy nie zaobserwowali negatywnego wpływu preparatu na organizmy zwierzęce, a uzyskany efekt w praktyce uchronił populację ryb, inicjując jednocześnie naturalne procesy samooczyszczania wody.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Polsce naukowcy znaleźli sposób na złotą algę

W oparciu o uzyskane obserwacje wnioskować można, że testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody. Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, iż jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych powyżej zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektów – powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB i jeden z dwóch liderów tego projektu (obok Krzysztofa Glińskiego, prezesa zarządu firmy Ecco Logic).

Szerokie zastosowanie wynalezionego przez polskich naukowców preparatu SinStop może znacząco obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych.

- REKLAMA -

Komentarze