Filmem „Sekretne życie jelenia szlachetnego” były dyrektor Zoo Görlitz, dr Axel Gebauer, zwyciężył w jednej z dwóch głównych kategorii, z dziesięcioma innymi kandydatami.

Od szefa zoo do laureata nagrody filmowej. Axel Gebauer z nagrodą w kategorii film przyrodniczy
fot. zoo-goerlitz.de

Nagroda w wysokości 10 000 euro, przyznawana jest od 2008 roku przez Niemiecką Fundację Filmów Przyrodniczych. Fundacja przyznając nagrody pragnie uczynić gatunek filmu przyrodniczego bardziej dostępnym dla twórców, nadawców, publiczności, ale także dla ochrony przyrody i polityki.

Dr Axel Gebauer był dyrektorem Zoo w Görlitz od 1985 do 2011 roku. Zoo zawdzięcza mu ukierunkowanie na główne zadania instytucji zoologicznej jakimi są ochrona przyrody, edukacja, badania naukowe oraz rekreacja, a także swój dalszy rozwój w kierunku ogrodu zoologicznego z naciskiem na hodowlę rodzimych i środkowoazjatyckich zwierząt dzikich i domowych. Głównym celem było stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami domowymi.

Zobacz:   Obdarowywanie zwierząt w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Największym projektem jego kadencji była rozpoczęta w 2005 roku budowa jedynej w Niemczech wioski tybetańskiej, którą do dziś kontynuuje jego następca dr Sven Hammer.