Biblioteki będą ponownie dostępne dla czytelników. Ponowne otwarcie bibliotek umożliwiło czwartkowe rozporządzenie, które pozwala placówkom publicznym i naukowym prowadzenie działalności od 28 listopada do 27 grudnia 2020.

Otwarcie bibliotek od 30 listopada. Ale nie wszystkich i pod pewnymi warunkami
fot. Pixabay

Kiedy otwarcie bibliotek?

Od poniedziałku, 30 listopada na podstawie czwartkowego rozporządzenia Rady Ministrów mogą ponownie udostępniać swoje zbiory czytelnikom. Oczywiście pod pewnymi warunkami, wynikającymi z konieczności zachowania rygoru sanitarnego. W pomieszczeniach dostępnym dla czytelników może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 z wyłączeniem bibliotekarzy. Stosowne informacje o limicie czytelników przebywających w bibliotece będą wywieszone przed wejściem do placówek.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
Zobacz:   Pękła kwota 5 tysięcy złotych. Pensje w Lubuskiem rosną, ale nadal mniej niż w innych regionach

Biblioteka Narodowa zarekomendowała udostępnienie zbiorów przede wszystkim czytelnikom, którzy chcą wypożyczyć książkę do domu, zaś czytelni tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione. W miejscowościach, w których utrzymuje się wysoka liczba zakażeń oraz w bibliotekach, w których warunki lokalowe nie pozwalają na utrzymanie dystansu społecznego zaleciła udostępnianie książek na zewnątrz.

Zdecydują dyrektorzy

Rozporządzenie nie oznacza jednak nakazu rozpoczęcia działalności. Otwarcie bibliotek leży w gestii dyrektorów książnic. To oni zdecydują ostatecznie czy dana placówka zostanie otwarta. Ponowne otwarcie podwojów dla swoich czytelników potwierdziły już m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli, MBP w Żarach oraz biblioteka w Szprotawie. Biblioteka Wojewódzka „Norwid” w Zielonej Górze udostępni odbiory zamówionych książek w gmachu głównym oraz filii 1, 2, 4, 5, 9 i 11.