Biblioteki będą ponownie dostępne dla czytelników. Ponowne otwarcie bibliotek umożliwiło czwartkowe rozporządzenie, które pozwala placówkom publicznym i naukowym prowadzenie działalności od 28 listopada do 27 grudnia 2020.

Otwarcie bibliotek od 30 listopada. Ale nie wszystkich i pod pewnymi warunkami
fot. Pixabay

Kiedy otwarcie bibliotek?

Od poniedziałku, 30 listopada na podstawie czwartkowego rozporządzenia Rady Ministrów mogą ponownie udostępniać swoje zbiory czytelnikom. Oczywiście pod pewnymi warunkami, wynikającymi z konieczności zachowania rygoru sanitarnego. W pomieszczeniach dostępnym dla czytelników może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 z wyłączeniem bibliotekarzy. Stosowne informacje o limicie czytelników przebywających w bibliotece będą wywieszone przed wejściem do placówek.

📎  Zaostrzone zasady wjazdu do Saksonii od 11.01. Dotkną szczególnie pracowników transgranicznych

Biblioteka Narodowa zarekomendowała udostępnienie zbiorów przede wszystkim czytelnikom, którzy chcą wypożyczyć książkę do domu, zaś czytelni tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione. W miejscowościach, w których utrzymuje się wysoka liczba zakażeń oraz w bibliotekach, w których warunki lokalowe nie pozwalają na utrzymanie dystansu społecznego zaleciła udostępnianie książek na zewnątrz.

Zdecydują dyrektorzy

Rozporządzenie nie oznacza jednak nakazu rozpoczęcia działalności. Otwarcie bibliotek leży w gestii dyrektorów książnic. To oni zdecydują ostatecznie czy dana placówka zostanie otwarta. Ponowne otwarcie podwojów dla swoich czytelników potwierdziły już m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli, MBP w Żarach oraz biblioteka w Szprotawie. Biblioteka Wojewódzka „Norwid” w Zielonej Górze udostępni odbiory zamówionych książek w gmachu głównym oraz filii 1, 2, 4, 5, 9 i 11.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz