Nowy dowódca wielkopolskich terytorialsów, płk. Dariusz Wyrzykowski przyjął obowiązki od płk. Zbigniewa Targońskiego podczas uroczystości, która odbyła się w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Na ceremonii przekazano sztandar 12. WBOT oraz proporzec dowódcy.

płk. Dariusz Wyrzykowski, nowy dowódca wielkopolskich terytorialsów objął stanowisko
płk. Dariusz Wyrzykowski – nowy dowódca wielkopolskich terytorialsów, przyjął obowiązki od płk. Targońskiego podczas uroczystości w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. – fot. DWOT

Nowy dowódca wielkopolskich terytorialsów, płk Dariusz Wyrzykowski, dotychczasowy zastępca dowódcy 12. WBOT, przyjął obowiązki od płk. Zbigniewa Targońskiego. Uroczystość odbyła się w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu w obecności dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza, dowódców brygad i jednostek wojsk operacyjnych, władz administracji, samorządowej oraz szefów, komendantów i dyrektorów administracji zespolonej.

Głównym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru wielkopolskich terytorialsów, symbolu sławy wojennej, honoru i męstwa oraz proporca rozpoznawczego. Dowódca WOT gen. bryg. Maciej Klisz skierował krótkie słowa podziękowania do zdającego obowiązki dowódcy brygady i życzył mu powodzenia na stanowisku szefa sztabu DWOT. Następnie przedstawił obejmującego obowiązki dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Dariusza Wyrzykowskiego.

Zobacz:   Ferie z WOT 2024 - kolejna edycja przed nami

Płk Zbigniew Targoński podziękował za wspólną służbę i podkreślił, że zawsze będzie mile wspominał czas, który spędził z żołnierzami 12. WBOT.

Żołnierze, dziękuję Wam za profesjonalizm, serce i poświęcenie, jakie wkładacie w służbę na rzecz 12. WBOT. Zawsze będę mile wspominać czas, który z Wami spędziłem. Gdy przychodziłem do Brygady, mówiłem, że choć nie jestem Wielkopolaninem, to poradzę sobie, bo mam tak świetny zespół. Dziś bez zawahania stwierdzam, że czuję w sobie ducha Wielkopolski. Z takim wsparciem jak Wy nie są straszne najtrudniejsze zadania – stwierdził.

Płk Wyrzykowski – nowy dowódca wielkopolskich terytorialsów, powiedział do zgromadzonych gości, że 12. WBOT to nie tylko etat, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą i misja, jaką mają do wypełnienia. Wyraził świadomość, że podjął wielkie wyzwanie, ale jednocześnie stwierdził, że nigdy nie ukrywał, że się tego nie boi.

Zobacz:   Wspólne szkolenie 17 WBZ i wielkopolskich Terytorialsów na poligonie w Wędrzynie

12. WBOT to nie tylko etat, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą i misja, jaką mamy do wypełnienia. Mam świadomość, że podjąłem wielkie wyzwanie, ale nigdy nie ukrywałem, że się tego nie boję. Żołnierze 12. Brygady, wspólnie z Wami muszę sprostać ogromnym oczekiwaniom jakie przed nami. Wysoko postawiona przez moich poprzedników poprzeczka – dwie silne osobowości, jakimi są gen. Miernik oraz płk Targoński, powinna być dla nas motywatorem. Przyjęcie dowodzenia Brygadą to dla mnie wielki honor, zaszczyt i zobowiązanie. – mówił nowy dowódcza wielkopolskich terytorialsów podczas uroczystości.

Zobacz:   Po przysiędze. 100 ochotników zasiliło szeregi WOT

Uroczystości towarzyszyła wojskowa asysta honorowa wystawiona przez 12. WBOT, pododdziały z podległych batalionów z Dolaszewa, Śremu, Leszna, Skwierzyny i Krosna Odrzańskiego oraz Orkiestra Wojskowa Sił Powietrznych pod dowództwem mjr. Pawła Joksa. Urczystość odbyła się w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.