Od 29 lipca 2021 r. ludzkość żyje na kredyt: to znaczy, iż zużyliśmy już to, co natura może odtworzyć, a tym samym dostarczyć nam w zasobach biologicznych w ciągu jednego roku. Dzień, w którym zasoby odnawialne zostają zużyte znany jest jako „Dzień długu ekologicznego” (ang. Earth Overshoot Day).

Ziemia na granicy wytrzymałości. W tym roku Dzień długu ekologicznego wypadł 29 lipca
W 2021 Dzień długu ekologicznego wypadł 29 lipca – od tego dnia ludzkość żyje na kredyt – fot. Unsplash

Gdyby obliczyć ten dzień dla samych Niemiec, to przypadłby już na 5 maja 2021. Nie ma planety B, tymczasem Niemcy żyją tak, jak gdyby mieli do dyspozycji 3,1 ziemi, Australijczycy 5,4, Rosjanie 3,3 a Hindusi 0,7. Człowiek zużywa coraz więcej surowców, je za dużo mięsa, łowi za dużo ryb, zużywa za dużo drewna, produkuje za dużo dwutlenku węgla i zanieczyszcza za dużo wody. Wyczerpując zasoby Ziemi coraz bardziej i szybciej, a tym samym coraz bardziej osłabiając jej zdolność do regeneracji.

Zobacz:   Afrykańskie góralki zaroślowe to mali krewni słonia. 3 właśnie zamieszkały w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Światowa populacja rośnie, a wraz z nią jej wymagania, podczas gdy Ziemia wciąż jest tej samej wielkości. Ze względu na nasze zapotrzebowanie na energię, żywność i inne dobra konsumpcyjne, Dzień Długu Ekologicznego co roku wypada wcześniej. Nie spłacamy naszego długu wobec ziemi. To sprawia, że​​ przyszłość naszych potomków staje się coraz bardziej niepewna, gdyż wiele siedlisk oraz gatunków zostało już nieodwracalnie zniszczonych.

Dzień długu ekologicznego: Najwyższy czas zacząć działać!

W Zoo Görlitz stale pracujemy nad tym, aby nasze działania były bardziej zrównoważone. Na przykład w naszym barze „Korytkowo” oferujemy wegańskie potrawy i mamy nadzieję, że także „nieweganie” sięgną po nie, uznają je za smaczne i w przyszłości częściej będą sięgać po dania bezmięsne – mówi dr Viktoria Michel, pełnomocnik ds. ochrony gatunków w Zoo Görlitz. – Gdyby każdy Niemiec zrezygnował z jedzenia mięsa tylko jeden dzień w tygodniu, zaoszczędziłby 9 milionów ton dwutlenku węgla rocznie.

Od nas wszystkich w pewnym stopniu zależy zmniejszenie naszego śladu ekologicznego, a tym samym nadmiernej eksploatacji ziemi. My jako konsumenci określamy, co można sprzedać. Decydując się na zakup towarów ze zrównoważonych źródeł, wspieramy ten rodzaj produkcji.