Jest już dostępny najnowszy ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Na liście znalazły się także licea z Zielonej Góry i Gorzowa.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, na liście znalazły także lubuskie licea
fot. Pixabay

Wśród lubuskich szkół najwyższą lokatę w całym zestawieniu (18. miejsce) zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. W nagrodę otrzyma pismo gratulacyjne od polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Dyplom Równości. – Dyplomy Równości będą asygnowane przez nas, organizację partnerską z regionu oraz samorząd – informuje Dominik Kuc z fundacji GrowSPACE, pomysłodawca rankingu.

Pozostałe szkoły z województwa lubuskiego wyróżnione w rankingu to:

  • II LO im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gorzowie (w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2),
  • IV LO im. płk. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego w Zielonej Górze,
  • V LO im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze.
Zobacz:   Zielona Góra na weekend – co warto tu zobaczyć?

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie odpowiedzi uczniów. Młodzi ludzie oceniali, czy w ich szkołach osoby LGBTQ+ są bezpieczne, czy występują przypadki dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną i jak do osób LGBTQ+ odnoszą się nauczyciele i pracownicy szkoły.

Oprócz fundacji GrowSPACE w projekt było też zaangażowanych 25 organizacji partnerskich z całego kraju. W województwie lubuskim Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ promował Instytut Równości. Patronat honorowy nad akcją, jako jedyny samorządowiec regionalny, objęła marszałek Elżbieta Anna Polak. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ patronatem wsparli również: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Komisja Europejska.

Zobacz:   48-latek zatrzymany za treści pedofilskie. Alarm podniosła matka jednej z dziewczynek do których pisał

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ ma na celu pomoc kandydatom do szkół średnich w wyborze placówki, która będzie tolerancyjna i otwarta. Ma też zachęcić uczniów do upowszechniania idei równości i tolerancji w szkołach. Pierwsza edycja rankingu odbyła się w 2018 roku. Początkowo zestawienie dotyczyło szkół z Warszawy. Trzy lata później ukazał się pierwszy ranking ogólnopolski. Wzięło w nim wówczas udział 22 tys. uczniów i nauczycieli.