Miska spowalniająca jedzenie dla psa to dla niektórych nadal nowość, choć są powszechnie używane przez opiekunów łakomych psów. Specjalne wypustki w misce mają utrudnić zbyt szybkie zjedzenie posiłku. Czy wiesz jednak, czemu łapczywe jedzenie karmy jest niebezpieczne dla psa?

Czy wiesz, kiedy miska spowalniająca jedzenie może uratować Twojego psa?
fot. Pexels

Czy czas spożywania posiłku ma znaczenie dla zdrowia pupila?

Miska spowalniająca jedzenie to nie jest wymysł ludzi, którzy chcą na siłę utrudnić życie swojemu psu. Wiele zwierząt je zbyt szybko, łakomczuchów możemy często spotkać wśród labradorów, golden retrieverów, beagli, bernardynów, czy jamników. To psy, które najczęściej jedzą, jakby jutra miało nie być, a przekonanie pupila, by jadł wolniej, jest z góry skazane na porażkę.

Zastosowanie miski spowalniającej jedzenie może być konieczne, by uchronić psa przed zakrztuszeniem się lub rozszerzeniem i skrętem żołądka (GDV – gastric dilatation volvus). To stan realnie zagrażający zdrowiu i życiu psa, który wymaga natychmiastowej reakcji weterynarza, by uratować zwierzę.

Zobacz:   Sucha karma bezzbożowa – sprawdź, dlaczego warto karmić nią swojego psa

Na rozszerzenie i skręt żołądka najbardziej narażone są zwierzęta o głębokiej i szerokiej klatce piersiowej. Jeżeli Twój pies je posiłek zbyt szybko, połyka duże ilości powietrza, co może doprowadzić do tragedii. Wśród psów zagrożonych skrętem żołądka najwięcej jest dużych psów, chociaż wśród średnich psów i tych najmniejszych również zdarzają się przypadki GDV.

Jak działa miska spowalniająca jedzenie

Miska spowalniająca jedzenie to zazwyczaj miska, która w środku ma specjalne tunele, wypustki i inne „przeszkadzacze”, które sprawiają, że pies nie może jeść zbyt łapczywie. Miski dla psów, które wymuszają na zwierzakach większe skupienie, są wbrew pozorom bardzo lubiane przez czworonogi. Lizanie karmy mokrej, czy wydobywanie pojedynczych granulek karmy suchej to zajęcie, które pies bardzo często traktuje jako sposób na wyciszenie się.

Zobacz:   Sucha karma bezzbożowa – sprawdź, dlaczego warto karmić nią swojego psa

Miskę spowalniającą jedzenie można zastosować u psów w każdym wieku, co ciekawe – lubi ją też wiele kotów. Pod każdym innym względem to po prostu miska – najczęściej możesz umyć ją w zmywarce. Pamiętaj jednak, że to miska, która nie będzie nadawać się do wody.

Spokojne spożywanie posiłku przez psa, a pupil na diecie

Miska spowalniająca jedzenie ma realny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa psa, jej używanie może też jednak wpłynąć na zmniejszenie wagi puszystego czworonoga. Odchudzanie psa lub kota z nadwagą to bardzo trudne zadnie – wie o tym każdy, kto choć raz próbował zawalczyć o zgubienie nadprogramowego tłuszczyku u ulubieńca.

Zobacz:   Sucha karma bezzbożowa – sprawdź, dlaczego warto karmić nią swojego psa

Wykorzystanie misek spowalniających jedzenie, czy nawet podawanie części posiłków w zabawkach na przysmaki ma w założeniu sprawić, że pies będzie spędzał na jedzeniu więcej czasu, a jednak realnie jadł posiłki o mniejszej kaloryczności. Zbyt szybkie jedzenie może sprawiać, że pies nie czuje, że najadł – u nas występuje bardzo podobny mechanizm.

Miski spowalniające jedzenie, maty do lizania, czy zabawki na przysmaki nie tylko są uwielbiane przez psy, ale też zwiększają ich bezpieczeństwo. Zobaczysz, Twój pies je pokocha.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz