Ceramika w niestandardowym formacie nieustannie dominuje wśród współczesnych aranżacyjnych trendów. Jednakowo zdobi ściany domowych pomieszczeń, jak i również podłoża. Płytki podłogowe wielkoformatowe mogą różnić się od ściennych odpowiedników kilkoma parametrami. Jak wybrać najlepsze z nich, jeśli chodzi o okładzinę podłogową?

Jak wybrać najlepsze płytki podłogowe wielkoformatowe?
Materiał promocyjny partnera – fot. cerwest.pl

Czym kierować się przy wyborze płytek podłogowych wielkoformatowych?

Nie ulega wątpliwości, że płytki podłogowe wielkoformatowe cieszą się dużą popularnością. Uchodzą za idealne rozwiązanie m.in. do miejsc, które są intensywnie użytkowane. Wspomnieć można o takich pomieszczeniach jak salon, kuchnia lub korytarz. Aby przygotowane dzięki nim podłoże spełniało swoją funkcję w tych właśnie wnętrzach, trzeba pamiętać o głównych parametrach ceramiki w wielkim formacie.

Zobacz:   KAZAR na nowo definiuje elegancję i klasykę!

Przede wszystkim liczy się klasa ścieralności. Oznaczana jako PEI, decyduje o wytrzymałości płytek. Wyższy stopień to lepsza odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Płytki wielkoformatowe muszą być też antypoślizgowe. Zwłaszcza jeśli mają znaleźć się w kuchni lub łazience. Powyższa właściwość wpływa na bezpieczeństwo chodzenia po powierzchni, gdy zalega na niej woda. Określana jest symbolem R wraz z liczbą od 9 do 13. Im wyższa, tym z mniej śliskimi płytami masz do czynienia.

Dobierając płytki podłogowe wielkoformatowe o wskazanych parametrach, zyskasz pewność bezpieczeństwa ich użytkowania, a także trwałości. Nie można zapominać o aspektach wizualnych. Podłoże, podobnie jak pozostałe elementy wnętrza, musi zostać dopasowane do założeń danej aranżacji. Wybór ceramiki w wielkim formacie na szczęście jest na tyle duży, że z łatwością znajdziesz rozwiązanie pasujące do każdej kompozycji.

Zobacz:   Dlaczego warto wybierać lampy wiszące? Poznaj ich 3 najważniejsze zalety

Płytki podłogowe wielkoformatowe – wybierz odpowiedni styl

Niestandardowy format kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnym lub minimalistycznym stylem. Płytki podłogowe wielkoformatowe powodzeniem wykorzystasz również w aranżacji retro. Wystarczy wybrać ceramikę imitującą drewno. Stanowi interesującą alternatywę dla prawdziwego surowca. W przeciwieństwie do niego nie wymaga dodatkowej impregnacji. Niestraszna jej również choćby wilgoć.

A jeśli nie imitacja drewna, przyjrzyj się płytom na wzór marmuru lub betonu. To propozycje dla każdego wnętrza w stylu art deco, glamour bądź industrialnym. Sprawdzą się w nich warianty zarówno w jaśniejszych, jak i ciemniejszych barwach. Które z nich wybierzesz, zależy wyłącznie od własnego gustu oraz kreatywności.