Województwo lubuskie ma wiele malowniczych i ciekawych miejsc do odwiedzenia. Nowo otwarty „Szlak czterech rezerwatów” oferuje okazję do odkrycia naturalnego piękna regionu i poznanie historii i kultury okolicznych terenów.

Szlak Czterech Rezerwatów - przyrodnicze unikaty i kulturowe dziedzictwo województwa lubuskiego
fot. Gov.pl/RDOŚ

Szlak czterech rezerwatów liczy około 20 kilometrów i rozpoczyna się w rezerwacie Bogdanieckie Cisy, gdzie można zobaczyć cisy pospolite, a następnie prowadzi przez rezerwat Dębowa Góra oraz w pobliżu rezerwatów Bogdanieckie Grądy i Morenowy Las. Trasa kończy się w Nowinach Wielkich, gdzie można odwiedzić Park Dinozaurów i zobaczyć fragment meteoru w Geo-Muzeum.

Szlak oferuje nie tylko możliwość obcowania z przyrodą, ale również pozwala zapoznać się z historią i kulturą okolicznych miejscowości. Można zobaczyć Arboretum w Dolinie Trzech Młynów i Zagrodę Młyńską w Bogdańcu. Na skraju Morenowego Lasu znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się piękny widok na dolinę Warty.

Zobacz:   Ptasi Azyl w Zielonej Górze już w nowej siedzibie

Otwarcie szlaku odbyło się 9 maja br., a wytyczony został z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Nadleśnictwa Bogdaniec, Oddziału PTTK Ziemia Gorzowska, Gminy Bogdaniec i Gminy Witnica. Podczas uroczystości otwarcia zaprezentowano referaty dotyczące przyrodniczego bogactwa terenów objętych szlakiem oraz znaczenia ochrony rezerwatowej. O przebiegu szlaku opowiedział Zbigniew Rudziński, prezes Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej. Podczas uroczystości podpisano także list intencyjny dotyczący opracowania i wydania mapy pn. „Rezerwaty przyrody okolic Gorzowa Wielkopolskiego”.

„Szlak czterech rezerwatów” to idealna propozycja dla miłośników przyrody oraz osób, które chcą poznać historię i kulturę regionu lubuskiego. To również doskonały sposób na spędzenie aktywnego dnia na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół.

Komentarze