Zdejmij buty i odłóż je na półkę, w przeciwnym razie niczego nie poczujesz. Kamienie na początku ścieżki nieco kłują, dopóki, zazwyczaj dobrze opakowane w obuwie stopy, nie znajdą ukojenia na miękkiej łące.

Nowa ścieżka sensoryczna w görlitzkim zoo
Nowa ścieżka sensoryczna w Zoo Görlitz – fot. zoo-goerlitz.de, I. Plath

Nowa ścieżka sensoryczna „dla bosych stóp” w Zoo Görlitz prowadzi poprzez kamienie, ziemię, okrągłe drewniane deski z korytarzami wydrążonymi przez insekty oraz bambus, i oferuje nowe doznania sensoryczne dla małych i dużych.

Czasami sama podczas rundy po zoo, lubię nadłożyć drogi, aby przejść się po naszej nowej ścieżce – zdradza Isa Plath, pedagog w zoo, której podlegają wszystkie place zabaw oraz gry i zabawy edukacyjne. Pomysł leżał w szufladzie od prawie dziesięciu lat, a radość z udanej realizacji jest odpowiednio wielka. To, że ścieżka sensoryczna została zrealizowana właśnie teraz, zawdzięczamy także inicjatywie stażystów Toom Görlitz, którzy zwrócili się do nas zapytaniem o budowę ścieżki, w ramach REWE Group Challenge. Przez kilka tygodni samodzielnie budowali poręcze oraz stojaki na buty, a także wspierali naszych rzemieślników przy budowie ścieżki, ławki do mycia stóp oraz układania kamieni.

Zobacz:   Obdarowywanie zwierząt w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Zoo, w którym wszystko budowane ręcznie z wielką dbałością o każdy szczegół, dla którego ważny jest zrównoważony rozwój? Jako zespół projektowy, nie mieliśmy wątpliwości, że chcemy wesprzeć tę inicjatywę naszymi pomysłami. Widzieć realizację projektu od przycinania desek po budowę ścieżki sensorycznej, która stopniowo nabierała konkretnych kształtów, było wspaniałą przygodą. Szczególnie ważne było dla nas, aby projekt miał trwały, wspólny wątek. Projekt udało nam się wesprzeć finansowo, dzięki stworzonemu przez nas pojemnikowi na butelki zwrotne, z czego jesteśmy bardzo dumni – podkreśla trzyosobowy zespół projektowy stażystów Toom w Görlitz, w skład którego wchodzą Alexandra Schultz, Eric Leschke i Luca Hielscher.

Zobacz:   Obdarowywanie zwierząt w Zoo Görlitz-Zgorzelec

W międzyczasie Iza Plath – pedagog w zoo, osobiście widziała psy, które z zaciekawieniem spacerowały obok swoich właścicieli po ścieżce. Wkrótce przy ścieżce pojawią się tablice edukacyjne o łapach i kopytach, pazurach i pajęczych stopach. Tak, aby ścieżka sensoryczna stała się prawdziwą ścieżką po zoo.