Od 16 kwietnia każdy obowiązkowo musi zakrywać usta i nos w miejscach ogólnodostępnych. Oczywiście maseczki nie zapewniają 100% ochrony przed zakażeniem jakimkolwiek wirusem, ale znacznie zmniejszają to ryzyko. Dbając o dodatkowe środki ochrony i higienę troszczymy się o własne życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo najbliższych.

maseczka
fot. Pixabay

Bezpłatne maseczki rozdawane są w wielu miastach. Na parkingach przy marketach otrzymują je bezpłatnie seniorzy, bezdomni i wszyscy Ci którzy potrzebują osłonić twarz. Mieszkańcy chętnie korzystają z możliwości otrzymania darmowej maseczki, które są w ostatnim czasie towarem deficytowym.

W Rzepinie Urząd Miasta z udziałem miejscowej Policji w związku z wprowadzonym obowiązkiem zakrywania twarzy i nosa w miejscach publicznych organizują wspólną akcję „Maseczka zamiast mandatu” podczas której mieszkańcom Rzepina rozdawane są maseczki ochronne.

Zobacz:   Glovo w Żarach dostarczy jedzenie i zakupy do domu

W podobnym kierunku postanowili pójść policjanci z Bolesławca. Tamtejsze policjantki rozdawały maseczki wielokrotnego użytku, które otrzymały od bolesławieckiego WOŚP i pań działających w ramach akcji „Bolesławiec szyje dla medyków”.

Gmina Zgorzelec przy pomocy Pań z KGW w Sławnikowicach, Gozdaninie, Ręczynie i Rady Sołeckiej w Jędrzychowicach również szyje maseczki wielokrotnego użytku, które będzą bezpłatnie przekazywane przez radnych i Sołtysów mieszkańcom wszystkich miejscowości w gminie. Kryterium przekazania odpowiedniej ilości maseczek będzie liczba osób w domu lub mieszkaniu.

Żagań przeprowadzi akcję rozdawania 12 tys. maseczek w środę, 22 kwietnia. Radni i wolontariusze rozdawać będą maseczki od godziny 10:00 do 13:00 przed Delikatesami Centrum przy ulicy Osiedle na Górce, w żagańskich punktach Caritas (przy kościołach “na górce”, na Moczyniu oraz w dużym kościele przy placu Klasztornym) oraz na parkingach przed największymi żagańskimi sklepami. Dodatkowe punkty pojawią się na placu Słowiańskim w pobliżu magistratu oraz przed wejściem głównym na stadion przy ulicy Karpińskiego.

Zobacz:   Usługi archiwistyczne - co warto wiedzieć?

W Żarach dystrybucją maseczek dla osób starszych zajmuje się Straż Miejska podczas patroli pełnionych wspólnie z Policją. W maseczki można się zaopatrzyć na parkingach przed marketami w godzinach obsługi seniorów od 10:00 do 12:00. Miasto nie planuje tworzenia punktów wydawania maseczek ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia koronawirusem oraz obowiązujący zakaz zgromadzeń.

Pamiętajmy, że od 16 kwietnia każdy obowiązkowo musi zakrywać usta i nos w miejscach ogólnodostępnych. Oczywiście maseczki nie zapewniają 100% ochrony przed zakażeniem jakimkolwiek wirusem, ale znacznie zmniejszają to ryzyko. Dbając o dodatkowe środki ochrony i higienę troszczymy się o własne życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo najbliższych.