Podczas gdy lokalizator GPS umożliwia szybkie ustalenie pozycji naszego samochodu, system GPS pozwala zintegrować całą flotę aut w jedną większą całość. Globalny System Lokalizacji już dawno wykorzystuje branża transportowa, ale również firmy z mniejszą flotą pojazdów, których działanie w dużej mierze zależy od wspomnianego już transportu.

Czym różni się lokalizator GPS od systemu GPS?
Czym różni się lokalizator GPS od systemu GPS? – fot. materiały promocyjne partnera/Pexels

Lokalizator GPS vs system GPS

Lokalizator GPS to nadal przede wszystkim sposób na szybkie ustalenie miejsca pobytu samochodu. Nie tylko w sytuacji kradzieży, ale także na parkingu lub w mieście, w którym jesteśmy po raz pierwszy. System GPS umożliwia z kolei pełen monitoring w czasie rzeczywistym, a także dostęp do zapisanych danych historycznych danego pojazdu i funkcji dodatkowych, np. trybu jazdy czy spalania.

Zobacz:   Iłowa: Dwóch zatrzymanych za paserstwo części samochodowych

Nowoczesne lokalizatory GPS również można zintegrować w większy system do kontroli kilku pojazdów jednocześnie. Wystarczy, że wyposażymy auta w nadajniki z kartą SIM, które będą przesyłały sygnał do dedykowanego serwera zewnętrznego. To jednak rozwiązanie, które przydaje się tylko, jeśli zależy nam na optymalizacji kosztów i czasu pracy firmy. W przypadku aut wykorzystywanych prywatnie sprawdzi się dobry lokalizator z kilkoma przydatnymi funkcjami dodatkowymi, jak czujniki wykrywające ruch i hałas, a także informujące właściciela, że jego auto znajduje się na lawecie.

Co wpływa na siłę sygnału GPS?

Funkcje dodatkowe lokalizatorów nie powinny być traktowane w kategorii drogiego gadżetu, ponieważ zawsze lepiej uniemożliwić kradzież auta niż później próbować ustalić jego pozycję. Pamiętajmy, że siła sygnału GPS nie w każdym miejscu jest równie mocna. Poza jakością nadajnika decyduje też o niej ukształtowanie terenu. Należy mieć na uwadze, że nadajnik musi się połączyć z jednym z satelitów, a gęste lasy, kaniony, niektóre pomieszczenia, a także bardzo zła pogoda to czynniki, które wypływają na łatwość wysyłania i odbierania danych. Komu z nas nie zdarzyło się zgubić sygnał GPS podczas korzystania z nawigacji w smartfonie? No właśnie.

Zobacz:   Przedłużacze ogrodowe – czym różnią się od tradycyjnych? Wyjaśniamy

System monitorowania floty aut

GPS we flocie aut pozwala na gromadzenie dużej liczby danych na temat pojazdów, a nie tylko trakowanie ich trasy w czasie rzeczywistym. Zaawansowane systemy umożliwiają podłączenie modułów do komputerów w pojeździe i ściąganie z nich danych do zewnętrznego serwera. Urządzenia już dawno przestały być sposobem na kontrolowanie, czy kierowcy wywiązują się z obowiązków zawodowych. Dziś to systemy, które monitorują bieżące spalanie, a także zużycie się poszczególnych podzespołów. Należy spodziewać się, że wraz z rozwojem technologii będą jeszcze bardziej udoskonalane. Sprzyja temu zwłaszcza popularność silników elektrycznych i napędów, które są oparte w 100% na energii elektrycznej. Już dziś w tego typu samochodach systemy GPS umożliwiają szybką lokalizację auta i przekierowanie go do najbliższego serwisu, a w wielu modelach to również opcja zdalnej.