System hydrauliki siłowej wykorzystywany jest wielu maszynach budowlanych, takich jak koparki, spychacze, dźwigi czy wielkie kombajny górnicze. Hydraulika siłowa odpowiada za dostarczenie maszynie mocy niezbędnej do funkcjonowania. Cała konstrukcja systemu to grupa elementów połączona w jeden układ zamknięty, a jego praca polega na przekazaniu energii za pomocą cieczy pod ciśnieniem. Przepływ cieczy jest w pełni kontrolowany, co daje duże możliwości precyzyjnego sterowania. Wykorzystanie siłowników hydraulicznych zwiększa możliwości maszyny potrzebnej do wykonania pracy. Zakres jej siły wynosi od kilku gramów do nawet kilku ton.

Regeneracja i naprawa rozdzielaczy hydraulicznych
fot. materiał promocyjny partnera/banat.pl

Rozdzielacze hydrauliczne spełniają kilka niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania maszyny i niezwykle istotnych funkcji. W takim razie, jak działają i dlaczego są tak ważne? Rozdzielacze hydrauliczne to mechanizmy kierujące, które zajmują się kierowaniem cieczy w całym układzie. Oprócz tego rozdzielacze pełnią funkcję ochronną i zabezpieczającą dla pompy hydraulicznej. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pompy w przypadku przeciążenia, które może nastąpić w momencie przerwy w dostarczaniu cieczy. Ciężko jednoznacznie określić, z jakiego powodu występują takie przerwy, najczęściej jest to nieszczelny układ hydrauliczny lub uszkodzone węże. Pompa hydrauliczna jest sercem każdej maszyny, pracuje od momentu włączenia maszyny bez przerwy do jej wyłączenia. Wykonuje ogrom pracy, często na wysokich obrotach. Z tego względu niezawodna ochrona pomp hydraulicznych w postaci rozdzielaczy hydraulicznych jest niezbędna.

Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych – rozdzielacze suwakowe, gniazdowe, a może obrotowe

Spośród tych dostępnych na rynku możemy wyróżnić trzy rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych. Rozdzielacze suwakowe, gniazdowe i obrotowe, wymienione rodzaje różnią się od siebie jedynie mechanizmem odpowiedzialnym za ruch cieczy. Rozdzielacze suwakowe są najdłużej znane i najczęściej to z nimi możemy spotkać się w dostępnych na rynku maszynach. Za ruch cieczy odpowiada suwak, który porusza się wewnątrz cylindra i za pomocą swoich ruchów otwiera i zamyka przepływ cieczy. W pozostałych rodzajach rozdzielaczy hydraulicznych występują następujące mechanizmy: w gniazdowym – kulka, a w obrotowym stożek z wydrążonymi kanałami.

Oprócz podziału ze względu na rodzaj, rozdzielacze dzielimy ze względu na liczbę sekcji czy bloków. Wyróżniamy między innymi jedno-, dwu- i wielosekcyjne oraz monoblokowe – rozdzielacze z jednym blokiem, które wytrzymują duże przeciążenia. Jeśli chodzi o możliwości sterowania rozdzielaczami, to możemy robić to ręcznie, hydraulicznie lub elektrycznie.

Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych

Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych nie należy do najłatwiejszych. Nie warto się za nią zabierać bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, gdyż, zamiast rozwiązać problem, łatwo go dodatkowo pogorszyć – lepiej zostawić to specjaliście!

Naprawa rozdzielaczy, jak każdego innego podzespołu, rozpoczyna się od dokładnych oględzin urządzenia i sprawdzenia stanu zużycia elementów. Najważniejszą rzeczą i zarazem kluczem do udanej naprawy jest odnalezienie wszystkich niepoprawnie działających części. Z tego względu istotne jest, aby naprawa przeprowadzana była przez wykwalifikowaną osobę. Niedopuszczalne jest, aby jakiś niesprawny element pozostał niewymieniony, ponieważ może to skutkować tym, że maszyna nadal nie będzie w pełni sprawna. W tym miejscu warto zaznaczyć, że porządna usługa nie kończy się na naprawie. Po wymianie zepsutej części należy cały element poddać testom. Testy pokażą, czy usługa została wykonana poprawnie i czy daną część można zamontować do maszyny. Następnie, po wykonanym montażu, całą maszynę poddajemy kalibracji. Źle wykonana kalibracja lub jej pominięcie negatywnie wpłynie na precyzyjność maszyny, a może nawet doprowadzić do je trwałego uszkodzenia.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/