Transgraniczna współpraca rozwija się pomimo epidemii. Kolejnym tego dowodem jest pociąg EC Wawel, który po 6-letniej przerwie znowu będzie kursował na trasie Kraków-Berlin.

EC Wawel wrócił do rozkładu po 6 latach przerwy
fot. UMWL, lubuskie.pl

Pociąg EC Wawel relacji Berlin-Kraków został reaktywowany dokładnie po 6 latach przerwy. Po raz ostatni wyjechał na tory 13 grudnia 2014 roku. Jego powrót stał się możliwy dzięki poprawie parametrów linii kolejowych. Połączenie umożliwi dodatkowo dojazd do Wiednia z przesiadką w Katowicach.

Reaktywowane połączenie kolejowe otwiera mieszkańcom naszego regionu nowe możliwości podróżowania koleją na południe Polski i Europy, a przedsiębiorcom polskim i niemieckim daje nowe możliwości rozwoju współpracy gospodarczej – mówi Tadeusz Jędrzejczak, który w Zarządzie Województwa Lubuskiego odpowiada za m.in. współpracę transgraniczną.

Zobacz:   40-latek zatrzymany za kradzież na cmentarzu. Ukradł ozdoby z pomników i zaatakował świadka

EC Wawel powrócił na tory wraz z wejściem w życie nowego, kolejowego rozkładu jazdy, czyli od 13 grudnia. Reaktywacja pociągu ma znaczenie nie tylko dla województwa lubuskiego, ale także strony niemieckiej, co podkreśla m.in. Izba Przemysłowo-Handlowa Wschodniej Brandenburgii, która reprezentuje 40 tys. przedsiębiorców.

Pociąg będzie wyjeżdżał z Krakowa o 10:11, w Zielonej Górze będzie 15:02/15:04 a w Berlinie Hbf o 17:16 – po 7 godzinach i 5 minutach. W kurs powrotny z Berlina uda się 10:37, przez Zieloną Górę przejedzie 12:50/12:52 i po 7 godzinach i 11 minutach dotrze na 17:48 do Krakowa. Bilety dostępne są na stronie Intercity.

Zobacz:   Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku działa już 15 lat

EC Wawel będzie kursował w Polsce z Krakowa przez Katowice, Zabrze, Gliwice, Opole, Wrocław, Legnicę, Lubin, Głogów, Zieloną Górę, Rzepin a granicę z Niemcami przekraczać będzie we Frankfurcie nad Odrą.