12 lipca odbędzie się druga tura wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To od nas – obywateli zależy kto przez najbliższe 5 lat będzie pełnił funkcję głowy państwa. W związku z tym, przypominamy, na co przygotować się w związku z głosowaniem w reżimie sanitarnym i zachęcamy – w niedzielę wszyscy idziemy do urn!

masz głos
fot. Pexels

Podczas głosowania obowiązują nas te same obostrzenia, co w pierwszej turze wyborów – zakrywanie ust i twarzy, dezynfekcja rąk, utrzymanie dystansu społecznego. Musimy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Warto mieć też własny długopis. Pamiętajmy, że tym razem obwodowa komisja wyborcza w pierwszej kolejności zapewnia obsługę: osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, osób które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Zwracajmy również uwagę na to, czy na karcie go głosowania znajduje się pieczęć obwodowej komisji wyborczej

Głosowanie odbywać się będzie w lokalach wyborczych w niedzielę, 12 lipca, między 7:00 a 21:00 przy pomocy urzędowych kart do głosowania. Na każdej z kart umieszczona zostanie informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

Za nieważny uznaje się głos:

  1. oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata
  2. oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów

Masz głos – wykorzystaj go. Do zobaczenia w niedzielę przy urnach wyborczych!

https://regioneo.pl/wiadomosci/lubuskie/3211,wyniki-ii-tury-wyborow-prezydenckich-2020-w-lubuskiem/