Tenisowe pikniki dla całych rodzin, pokazowe gry i treningi z udziałem czołowych zawodników ORLEN PZT Team, bezpłatne konsultacje z trenerami na korcie, turnieje deblowe, gry i zabawy, konkursy, zacięta rywalizacja dzieci w KINDER Joy of moving Tenisowej Talentiadzie, integracyjne pokazy Blind Tennisa i wiele innych atrakcji – tak wyglądał 5. Narodowy Dzień Tenisa. To była naprawdę udana i wyjątkowa niedziela w 14 miastach Polski.

5. Narodowy Dzień Tenisa. To była naprawdę udana niedziela
5. Narodowy Dzień Tenisa – fot. PZT

W tym roku Narodowy Dzień Tenisa odwiedził: Bytom, Gdańsk, Kalisz, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Puławy, Szczecin, Stalową Wolę, Toruń, Warszawę, Wrocław i Zieloną Górę.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Rozmach Narodowego Dnia Tenisa robi wrażenie i nie wiem czy gdziekolwiek jest podobna impreza, w którą jest zaangażowanych tak wielu ludzi w tylu miejscach jednocześnie. Imponuje też, to jak dużo osób przyszło dzisiaj na korty. To bardzo fajne wydarzenie, które pewnie na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników. US Open nie poszedł mi tak jakbym tego oczekiwał, więc zaraz po powrocie z Nowego Jorku poinformowałem organizatorów, że wezmę udział w tym święcie, no i jestem. To bardzo fajne widzieć z jaką pasją dzieciaki uczestniczą tutaj w treningach, jak dobrze odbijają piłki. Mam nadzieję, że wielu z nich pójdzie w nasze ślady i za parę lat będzie grać z sukcesami na światowych kortach – powiedział Majchrzak, który w niedzielę pojawił się na obiekcie stołecznego Hutnika.

Oprócz Kamila w Warszawie odbijali piłki na korcie z dziećmi i grali pokazowe tie-breaki tegoroczny złoty medalista Esvelo 96. Narodowych Mistrzostw Polski w Bytomiu – Daniel Michalski czy wicemistrzyni tej imprezy w deblu Zuzanna Pawlikowska. Utalentowana juniorka w lipcu sięgnęła nieoczekiwanie po srebro w parze z rówieśniczką Zuzanną Bednarz, obecną w niedzielę dla odmiany w Stalowej Woli. Na korcie można było też zobaczyć byłego szóstego deblistę świata oraz finalistę US Open i ATP Finals (2011) Mariusza Fyrstenberga,

Po zakończeniu kariery niezbyt często gram w tenisa, co pewnie widać po mojej formie na korcie. Ale nie mogło mnie tu dzisiaj zabraknąć, bo to wyjątkowy dzień i okazja do bardzo miłych tenisowych spotkań. Naprawdę niesamowita jest atmosfera rodzinnego pikniku, w którym bierze udział ogromna liczna dzieci, ale i dorosłych. Z przyjemnością się patrzy na maluchy biegające po korcie, uczestniczące w konkursach i grach i zabawach ruchowych, które potrafiły zapomnieć na kilka godzin o smartfonach i cieszą się uprawianiem sportu na powietrzu – powiedział Fyrstenberg, kapitan męskiej reprezentacji Polski. Jego drużyna spotka się w dniach 16-17 września w Inowrocławiu z Indonezją w meczu Pucharu Davisa.

Nie tylko gwiazdy tenisa można było spotkać w pierwsza niedzielę września na kortach. Na obiekcie Gdańskiej Akademii Tenisowej GAT Gdańsk pojawili się dwaj specjalizujący się w łapaniu wiatru w żagle na dużych otwartych akwenach.

Nasze obchody Narodowego Dnia Tenisa w Gdańsku otworzyli dzisiaj wielokrotny medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich Mateusz Kusznierewicz oraz zaprzyjaźniony z nami inny żeglarz i mistrz windsurfingu Piotr Myszka, którego córka trenuje tenisa u nas w GAT. Nie mogło też zabraknąć naszego trenera Henryka Dondajewskiego, który nieustannie zaraża wszystkich pozytywną energią i z chęcią dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą z młodzieżą – powiedział Mariusz Ozdoba, prezes GAT Gdańsk.

– Tu szczególne podziękowania chcemy skierować do Piotra i Mateusza, którzy naprawdę bardzo mocno się zaangażowali i bardzo nam pomagali w organizacji gdańskiego Narodowego Dnia Tenisa. No i zdobyli dodatkowe umiejętności murarskie – dodała Marta Kurzacz, koordynator NDT 2022 z GAT Gdańsk.

Na kortach w Gdańsku-Oliwie można było spotkać uzdolnioną młodą zawodniczkę ORLEN PZT Team Darię Górską. Zabrakło natomiast trenującego tam na co dzień Macieja Kosa, który nie zdążył wrócić z Barcelony, gdzie w niedzielę rywalizował w finale mocno obsadzonego turnieju ITF Juniors i dosłownie otarł się o tytuł.

Mocno multi dyscyplinarny charakter miał Narodowy Dzień Tenisa w Szczecinie, gdzie można było zobaczyć na kortach kilku byłych i wciąż czynnych sportowców, którzy nie kryją swojej miłości do tenisa. Na obiekcie SKT Szczecin można było spotkać m.in. tyczkarkę Monikę Pyrek oraz Marcina Lewandowskiego i Patryka Dobka, lekkoatletów specjalizujących się w biegach na średnich dystansach, ale także wioślarza Marka Kolbowicza.

Szczecin był miastem, w którym sporo uwagi poświęcono też projektowi integracji sportowej osób z niepełnosprawnościami realizowanemu przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, organizując pokazowe mecze tenisa na wózkach i zajęcia na korcie dla dzieci z zespołem Downa. Natomiast aż w siedmiu miastach w Bytomiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu odbyły się pokazy Blind Tennisa dla osób z dysfunkcją wzroku.

Za to w Zielonej Górze zrobiło się dość poważnie, za sprawą deblowego meczu, w którym Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i były koszykarz z tego miasta Paweł Szcześniak rywalizowali z duetem reprezentującym pobliski Gorzów Wielkopolski senatorem Władysławem Komarnickim i byłym posłem Jerzym Wierchowiczem. Lepszy okazał się debel gości. Natomiast kibice mogli zobaczyć w grze także czołową polską tenisistkę Martynę Kubkę i zdobyć jej autograf oraz pamiątkowe zdjęcie.

Każde z 14 miast organizujących dzisiejsze święto pojawili się zawodnicy ORLEN PZT Team i czołowi polscy tenisiści, m.in. Maks Kaśnikowski w Toruniu, Michał Dembek we Wrocławiu, Zuzanna Bednarz w Stalowej Woli, Tomasz Berkieta w Poznaniu, Michał Mikuła w Puławach, Paweł Ciaś w Szczecinie.

Poza tym, w trakcie tenisowych pikników rodzinnych odbywały się bezpłatne treningi i konsultacje prowadzone przez doświadczonych licencjonowanych trenerów, zajęcia ogólnorozwojowe dla młodzieży, konkursy z nagrodami. Nowością były turnieje deblowe Festiwal Par Tenisowych 2022. Ich zwycięzcy zdobyli zaproszenia VIP z zapewnionym hotelem na mecz Pucharu Davisa w Inowrocławiu.

Natomiast dla dzieci jak zwykle najważniejszym punktem Narodowego Dnia Tenisa była Kinder Joy of moving Tenisowa Talentiada, czyli rywalizacja sześcioosobowych drużyn, która obchodzi właśnie 20-lecie istnienia. Wyłonione zostały zespoły, które powalczą w półfinałach, a wielki finał odbędzie się w dniach 16-18 września na kortach AZS Poznań.

Pierwsze dwie edycje (2018-19) Narodowego Dnia Tenisa gościły na Stadionie Narodowym, ale od trzech lat gości on w różnych miastach tego samego dnia. W 2020 roku było to 10 lokalizacji, a w ubiegłym już 14, podobnie jak tym razem.

Partnerami Głównymi Narodowego Dnia Tenisa są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PKN ORLEN, który jest Sponsorem Strategicznym Polskiego Związku Tenisowego.

- REKLAMA -