Funkcjonariusze z Placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy realizują zadania w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej odprawili w ostatniej dobie prawie 2,5 tysiąca osób. Ustalili dodatkowo, że 37 osób z nich naruszyło zasady kwarantanny oraz zatrzymali trzech cudzoziemców.

sytuacja na granicach
fot. strazgraniczna.pl

Przez całą dobę funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek Nadodrzańskiego Oddziału dokonują kontroli osób wjeżdżających do Polski. Od 15 marca w dostępnych przejściach granicznych w Kostrzynie nad Odrą, Słubicach, Świecku, Gubinie, Olszynie, Zgorzelcu, Jędrzychowicach, Lubawce, Jakuszycach i Kudowie Słone funkcjonariusze SG skontrolowali dokumenty blisko 340 tysiącom osób, które przekroczyły granicę. Okazało się, że tylko wczoraj 37 z nich złamało zasady kwarantanny. W przeciągu ostatniego tygodnia funkcjonariusze Nadodrzańskiego SG ujawnili 152 takie przypadki. Wraz z funkcjonariuszami  Straży Granicznej każdej doby służbę pełnią funkcjonariusze PSP, KAS, ITD, a także żołnierze Wojska Polskiego oraz WOT.

Zobacz:   Monitoring zarejestrował wykroczenia kierowcy taksówki na aplikację. Policja zapowiada kontrole

Czas oczekiwania na wjazd do RP (stan na 8:00):

z Niemcami:
Jędrzychowice, Świecko, Zgorzelec, Olszyna, Kostrzyn nad Odrą, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Gubin, Słubice, Świnoujście-Garz ruch odbywa się na bieżąco

z Czechami:
Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy, Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni) ruch odbywa się na bieżąco

Funkcjonariusze SG, pomimo ogromnego zaangażowania w kontrole graniczne, ujawniają również przestępstwa i wykroczenia dokonywane przez cudzoziemców na terytorium Polski. Tylko w środę funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG ujawnili trzech cudzoziemców, którzy naruszyli polski porządek prawny.

Straż Graniczna z Gorzowa Wielkopolskiego wraz z funkcjonariuszami Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali do kontroli w rejonie drogowego przejścia granicznego w Kostrzynie nad Odrą jadący w stronę granicy z Niemcami samochód dostawczy. Kierowcą pojazdu okazał się 33-letni obywatel Jordanii. W trakcie kontroli ładunku przewożonego w samochodzie dostawczym funkcjonariusze ujawnili używane części samochodowe. W wyniku ustaleń stwierdzono, że części samochodowe pochodziły z kradzieży. Obywatel Jordanii został zatrzymany i przekazany policjantom z KP w Kostrzynie nad Odrą.  

Zobacz:   Ciężarówki z odpadami pod lupą ITD

Funkcjonariusze SG z Gorzowie Wielkopolskiego ujawnili również przebywającego nielegalnie w Polsce 40-letniego obywatela Mongolii. Na podstawie wszczętego postępowania administracyjnego wydano wobec cudzoziemca decyzję, na podstawie której  będzie musiał wyjechać z naszego kraju. 

Również wczoraj 15 kwietnia w Świecku ujawniono 28-letniego obywatela Azerbejdżanu, który nie miał dokumentów uprawniających go do pobytu w Polsce. Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że cudzoziemiec otrzymał w październiku ubiegłego roku decyzję Wojewody Mazowieckiego o odmowie zezwolenia na zamieszkanie na terytorium naszego państwa i w naszym kraju przebywał nielegalnie. Komendant PSG w Świecku wydał cudzoziemcowi decyzję, na podstawie której musi teraz opuścić Polskę.   

Zobacz:   Potrącenie rowerzysty w Gubinie. Policja publikuje nagranie wypadku "ku przestrodze"

Natomiast wczoraj funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej ujawnili trzech mężczyzn w wieku 19-21 lat, którzy przekroczyli wczoraj granicę w miejscu niedozwolonym. Dwóch z nich ukarano mandatami karnymi w wysokości po 500 złotych i skierowano na obowiązkową kwarantannę do miejsca zamieszkania. Natomiast trzeci z zatrzymanych mężczyzn z uwagi na problemy zdrowotne został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do najbliższego szpitala.