W rozpoczynającym się właśnie tygodniu, 20-26 lutego, obchodzony będzie „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzeby i prawa osób dotkniętych przestępstwem. To już kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, która ma na celu poprawę sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem poprzez przekazanie niezbędnych informacji i udzielenie pomocy.

W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w wielu miastach zostaną utworzone punkty konsultacyjne, w których specjaliści z różnych dziedzin udzielą potrzebującym bezpłatnej pomocy. Wspólnie z przedstawicielami lokalnych instytucji i organizacji działających na rzecz ochrony ofiar przestępstw, policjanci będą informować osoby dotknięte przestępstwem o przysługujących im prawach.
Jednym z ważnych aspektów akcji jest fakt, że pomoc nie kończy się na jednej poradzie. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwości skorzystania ze wsparcia podmiotów, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansową z Funduszu Sprawiedliwości. W celu otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, należy skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900. Aktualna lista organizacji dostępna jest na tej stronie .
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby ofiar przestępstw oraz przyniesienie potrzebującym skutecznej pomocy. Dlatego też wszyscy, którzy zostali dotknięci przestępstwem, zachęcani są w tym czasie do skorzystania z punktów konsultacyjnych i zapoznania się z uprawnieniami i obowiązkami osób pokrzywdzonych przestępstwem. Każda pomoc w tym trudnym czasie jest ważna, a Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest okazją, aby zwrócić na to uwagę i udzielić wsparcia.