Kontrole graniczne na granicy wewnętrznej zostały przedłużone do 13 maja br. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Nadal będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach. Zostają również utrzymane ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

kontrole graniczne
fot. Władysław Czulak/strazgraniczna.pl

Gdzie można przekroczyć polską granicę?

Granicę wewnętrzną można przekraczać na na granicy z Niemcami przez przejścia drogowe: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą. Pieszo można przekroczyć granicę w Zgorzelcu, Gubinie, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą.

Na granicy z Czechami przez przejścia drogowe: Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy a w ruchu pieszym przez Most Przyjaźni na przejściu Cieszyn-Český Tĕšín.

Obowiązkowa kwarantanna bez zmian

Bez zmian pozostają warunki kierowania na obowiązkową kwarantannę. 14-dniowej izolacji muszą poddać się wszyscy, którzy przekroczyli wjechali do kraju (poza wyjątkami wymienionymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – należą do nich m.in. kierowcy zawodowi wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie położonym po obu stronach granicy). Podczas kontroli na granicy trzeba podać adres, pod którym będzie się ją odbywać. Może to być miejsce zbiorowej kwarantanny, jeśli np. podróżny nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania. Informacje te są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazywane właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

Zobacz:   Ukradła portfel pozostawiony przy kasie. Sprawdza się stare porzekadło, że okazja czyni złodzieja

Obowiązkowi odbycia 14-dniowej kwarantanny muszą poddać się również pracownicy transgraniczni czyli osoby mieszkające w Polsce, które pracują po drugiej stronie granicy.

Aktualizacja 30.04.2020, g. 20:45: Radio Wrocław oraz Radio Zachód poinformowały, że dziś polski premier zapowiedział zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla uczniów i pracowników przygranicznych. Zmiany mają zacząć obowiązywać od poniedziałku.

Rząd zdecydował o zdjęciu od poniedziałku obowiązku kwarantanny z ludzi, którzy mieszkają po jednej, a uczą się lub pracują po drugiej stronie granicy. Kwarantanna obowiązuje wciąż lekarzy czy opiekunów medycznych. – informuje Radio Wrocław.
Rząd podjął dziś decyzję, na mocy której pracownicy transgraniczni nie będą poddawani 14-dniowej kwarantannie. – poinformowało Radio Zachód. – Kwarantannie nie podlegaliby uczniowie i studenci, którzy uczą się w państwach sąsiadujących w Polską. Przy przekroczeniu granicy musieliby oni udokumentować pracę lub naukę za granicą.

Wyjątki dla maturzystów z Polic i Zgorzelca

Pojawiły się jednak wyjątki związane z uczniami uczęszczającymi na co dzień do niemieckich szkół, w których ruszają matury. W Zgorzelcu Sanepid wyraził zgodę na czasowe zwolnienie z kwarantanny 5 maturzystów. To znaczy, że maturzyści przejdą obowiązkową kwarantannę, a w dniach matur będą mogli udać się do Görlitz i zdawać egzaminy. Po powrocie znowu wchodzą w reżim kwarantanny.

Zobacz:   Nielegalni migranci z Afganistanu dojechali tylko do mostu granicznego - ich podróż na zachód przerwała Straż Graniczna

Zupełnie inaczej problem rozwiązano w Policach w woj. zachodniopomorskim. Tam Graniczny Inspektor Sanitarny zwolnił z kwarantanny 22 maturzystów z polsko-niemieckiego liceum w Löcknitz, którzy dzięki temu oprócz samych egzaminów, będą mogli też brać udział w zajęciach przygotowawczych do matury, która odbędzie się w maju. Uczniowie mogą codziennie dojeżdżać z opiekunem na zajęcia, ale po powrocie do Polski są zwolnieni z obowiązku kwarantanny.

Czy Straż Graniczna może skrócić kwarantannę?

W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwarantannę skrócić może jedynie Państwowy Inspektor Sanitarny właściwy ze względu na miejsce odbywania kwarantanny lub inny, upoważniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego.