Od 30 marca obowiązują nowe zasady wjazdu do Polski. Posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2, nie zwalnia z obowiązku kwarantanny, podróżnych przekraczających granice zewnętrzne UE. Pozostałe kategorie zwolnień przy przekraczaniu tej granicy pozostają aktualne.

Nowe zasady wjazdu do Polski od 30 marca. Czy trzeba mieć test?
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Straż Graniczna

Posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2, nie zwalnia z obowiązku kwarantanny, podróżnych przekraczających granice zewnętrzne UE. Pozostałe kategorie zwolnień przy przekraczaniu tej granicy pozostają aktualne. Nowe zasady wjazdu do Polski obowiązują od 30 marca.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Ponadto, jak poinformowała Straż Graniczna, wprowadzone zostały kolejne obostrzenia na  granicach wewnętrznych UE/Schengen. Osoby przekraczające morski odcinek granicy Rzeczypospolitej Polskiej korzystające z regularnych połączeń promowych oraz odcinek lądowy granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką, (niezależnie od środka transportu, którym się przemieszczają lub pieszo):

  • w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP są zobowiązane poddać się kwarantannie poprzez zgłoszenie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego
  • w pozostałych przypadkach obowiązane są posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 nie starszy niż 48h przed wjazdem do Polski
Zobacz:   Pomoc To Moc. Ubezpieczeniowy gigant dofinansuje projekty społeczności lokalnych

Nowe zasady wjazdu do Polski. Kiedy trzeba okazać test na COVID-19?

Natomiast osoby podróżujące samolotami z krajów strefy Schengen, od wtorku 30 marca br., mają obowiązek posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku Sars-Cov-2, który powinni okazać na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej. Wynik testu, w języku polskim lub angielskim, musi być uzyskany w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Warto pamiętać, że kwarantannę można skrócić w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2, wykonanego w okresie 48 godzin po przekroczeniu granicy wewnętrznej UE.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz