Podczas Forum Regionów w Karpaczu rozmowę z marszałek Elżbietą Anną Polak dotyczącą 30 lat samorządu terytorialnego przeprowadziła Julia Grzybowska – Prezes Zarządu, Fundacja Warsaw Institute.

forum regionów w karpaczu
fot. Pixabay

Marszałek Elżbieta Anna Polak była gościem 1:1 w rozmowie z Julią Grzybowską – prezes zarządu, Fundacji Warsaw Institut. Rozmawiano o tym, w jaki sposób regiony przyciągają inwestorów. – By przyciągnąć inwestorów, zarówno tych zagranicznych jak i krajowych region musi być atrakcyjny. Coraz częściej o wyborze miejsca pod inwestycje decyduje nie tylko lokalizacja, ale jakość życia, które się w nim wiedzie, rozbudowana infrastruktura rowerowa, czysta woda, czyste powietrze. Dostępność transportowa i teleinformatyczna… I my to mamy, dlatego Panattoni Europe znany deweloper powierzchni przemysłowych buduje właśnie u nas przy S3 potężną firmę na ponad dwa tysiące miejsc pracy. Mówi się nieoficjalnie, że dla Amazona – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Od dwóch dekad inwestycje w modernizacje dróg pochłaniają z budżetu województwa największe środki finansowe. Marszałek podkreśla, że mamy ponad trzy tysiące uzbrojonych pod klucz terenów inwestycyjnych, można do nas nie tylko przyjechać ale również przylecieć. Lubuskie jest przyjazne inwestorom. – Jeszcze kilka lat temu mieliśmy 101 tys. mikro, małych i średnich firm a dzisiaj to już 118 tys. Bezrobocie udało się zmniejszyć do 4,8 procent. Inwestujemy w kadrę, realizujemy rewolucyjny projekt w szkołach zawodowych, fundujemy stypendia „Lubuskie Talenty”, finansujemy powstawanie nowych kierunków studiów, które są odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby przedsiębiorców np. w tym roku to inżynieria lotnicza. Każdy inwestor pyta o kadrę, dobre szkoły dla dzieci pracowników oraz infrastrukturę społeczną, atrakcyjną do życia. Dlatego w sposób zrównoważony dbamy o region spójny społecznie i terytorialnie, modernizujemy teatry, rozbudowujemy muzea, filharmonię – mówiła marszałek.

Zobacz:   Velo Sprotavia prawie gotowa

Samorząd dba o dziedzictwo kulturowe cywilizacji Odry, szlaki turystyczne i lubuską markę związaną z odradzaniem tradycji winiarskich. Lubuskie pod względem PKB zajmuje dzisiaj 9 miejsce na 16 polskich regionów, nie mamy kompleksów. – Wiatr we włosach a w sercu rock’and’roll to Lubuskie. Zapraszamy do nas, jesteśmy warci zachodu! – dodaje marszałek.