W piątek, 28 kwietnia, zakończą naukę uczniowie ostatnich klas szkół dla młodzieży – czteroletnich liceów ogólnokształcących i techników. W tym roku dotyczy to łącznie 1124 absolwentów szkół publicznych i niepublicznych.

Legnica: W piątek koniec roku szkolnego dla 1124 uczniów klas maturalnych
fot. UM Legnica

Licea opuści 640 uczniów, w tym 562 z siedmiu liceów prowadzonych przez miasto (I LO, II LO, IV LO, V LO, VII LO, LO Integracyjne i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna) oraz 78 z trzech liceów niepublicznych (Katolickie LO im. św. Franciszka z Asyżu, Akademickie LO i LO Mistrzostwa Sportowego „Miedź”). Edukację w technikach zakończy  484 uczniów, w tym 465 z sześciu techników publicznych (Technikum nr 1 w CKZiU, Technikum nr 2 w ZSE, Technikum nr 3 w ZSTiO, Technikum nr 4 w ZSB, Technikum nr 5w ZSEM, Technikum Samochodowym w ZSS) oraz 19 absolwentów Technikum TEB Edukacja. Rok szkolny 2022/2023 jest ostatnim rokiem funkcjonowania klas technikum o 4-letnim okresie nauki.

Zobacz:   Czas na kwalifikację wojskową w Słubicach – kto musi się stawić i co trzeba wiedzieć?

Już od 4 maja maturzyści przystąpią do egzaminów, które potrwają w terminie głównym do 23 maja. Maturzyści obowiązkowo muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym – z języka polskiego (czwartek, 4 maja), języka obcego (piątek, 5 maja) i matematyki (poniedziałek, 8 maja). W tym roku powrócono do obowiązkowych  egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego.

Na kolejne 2 tygodnie, czyli od 9 do 23 maja Centralna Komisja Egzaminacyjna zaplanowała egzaminy pisemne z wybranych przez uczniów przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Maturzysta musi przystąpić do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego spośród sześciu możliwych. Jednak ci maturzyści, którzy planują kontynuować naukę na uczelniach przystępują do kilku przedmiotów dodatkowych. Ich wybór podyktowany jest wymogami rekrutacyjnymi określonymi na danym kierunku studiów.

Zobacz:   Czas na kwalifikację wojskową w Słubicach – kto musi się stawić i co trzeba wiedzieć?

Z uwagi na naukę zdalną spowodowaną pandemią koronawirusa obniżono wymagania egzaminacyjne z przedmiotów o ok. 20 – 25%. Ponadto w tym roku odstąpiono od 30% progu zdawalności przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Uczniowie, którzy z uzasadnionych przyczyn nie wezmą udziału w egzaminach majowych, będą mogli przystąpić do matury w terminie dodatkowym od 5 do 19 czerwca 2023 r. Na wyniki egzaminów oraz świadectwa maturalne maturzyści będą musieli poczekać do 7 lipca. Dla absolwentów, którym nie powiedzie się na jednym z egzaminów, egzamin poprawkowy zaplanowano na poniedziałek 21 sierpnia (część ustna z języka polskiego i języka obcego) oraz wtorek 22 sierpnia br. (część pisemna). Wyniki egzaminów poprawkowych zostaną ogłoszone 8 września 2023 r.

Zobacz:   Czas na kwalifikację wojskową w Słubicach – kto musi się stawić i co trzeba wiedzieć?

Ostatni dzwonek zapowiadający zakończenie zajęć lekcyjnych dla pozostałych uczniów w roku szkolnym 2022/2023 zabrzmi 23 czerwca.

Komentarze