Hodowla sępa płowego w Görlitz kwitnie od wielu lat. Para sępów Arthur i Agathe rok w rok niezawodnie składa co roku jedno jajo, wysiaduje je, a następnie wzorowo wychowuje pisklęta.

Sęp płowy
Materiały prasowe – fot. Zoo Goerlitz, C. Hammer

Część potomstwa odchowanego w Görlitz trafiła już do innych ogrodów zoologicznych. Jeden z młodych sępów, cztery lata temu w ramach projektu reintrodukcji, został wypuszczony na wolność w Bułgarii. Inne do niedawna pozostawały w Görlitz. W ramach akcji przeprowadzki sępów, w trzech instytucjach stworzono trzy nowe pary. Tym samym powstały dobre warunki do hodowli tych charyzmatycznych padlinożerców.

Zobacz:   Festyn w ZOO Görlitz

Sępy płowe osiągają dojrzałość płciową w wieku około pięciu – sześciu lat, czyli w wieku, który w ubiegłym roku osiągnęła młoda samica, córka Arthura i Agathe. Aby uniknąć chowu wsobnego, należało szybko coś z tym zrobić. Nie chcemy stwarzać sytuacji, w której rodzeństwo ze sobą kopuluje – wyjaśnia kuratorka zoo Catrin Hammer.

Podjęto decyzję, iż młoda samica Ilka zostanie w Görlitz, w związku z tym zaczęto poszukiwania potencjalnego partnera. Zoo musieli jednak opuścić jej dwaj bracia. Nowe domy dla nich znalazły się dość szybko. Młody sęp numer jeden przeniósł się do Zoo Halle, gdzie zaraz po przybyciu ochrzczono go imieniem Michael. Wraz z tamtejszą samicą Margret stworzyli, miejmy nadzieję, płodną parę. Samiec numer dwa przeprowadził się do Zoo Nordhorn w Dolnej Saksonii, w ramach wymiany nad Nysę przyjechała 13-letnia Isis.

Zobacz:   Festyn w ZOO Görlitz

Podczas gdy Ilka i Isis wciąż przyglądają się sobie z bezpiecznej odległości, Agathe i Arthur zajmują się swoim potomstwem z 2021 roku. Jako ptaki gniazdujące zimą, złożyły już następne jajo i jeśli wszystko pójdzie dobrze, po 55 dniach inkubacji wykluje się kolejne pisklę.