Jest waga oraz woreczek na pióra do badań w celu określenia płci. Wszystko gotowe na pierwsze badanie pisklęcia sępa płowego, wyklutego w marcu. Młody sęp aktualnie, ma nie wiele z uroczego pisklęcia pokrytego puchem. Z białą skórą, z której wyrastają pierwsze pióra, aktualnie przypomina bardziej wyrośniętego pieczonego kurczaka.

Sześciokilogramowe pisklę
fot. materiały prasowe/zoo-goerlitz.de, C. Hammer

Całe badanie trwa zaledwie dziesięć minut. – Staramy się, aby wywołać jak najmniejszy stres zarówno u rodziców jak i pisklęcia. –​​wyjaśnia kuratora zwierząt Catrin Hammer. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku badań, ptak jest zdrowy i rozwija się doskonale.

Hodowlana para sępów płowych Agathe i Arthur od wielu lat wychowuje potomstwo w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec. Co roku w styczniu składają jedno jajo, które wysiadują na przemian przez 55 dni. Niektóre z ich dzieci po uzyskaniu dojrzałości przeprowadziły się do innych ogrodów zoologicznych, niektóre nadal mieszkają w Görlitz, a jeden z sępów trzy lata temu został wypuszczony na wolność w Bułgarii, w ramach projektu reintrodukcji. Młody sęp wyposażony w nadajnik, nadal regularnie przesyła dane o swoim położeniu.

Zobacz:   Od A jak ara do Z jak złotogłowa marmozeta. Inwentaryzacja zwierząt w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Jako policjanci zdrowia, sępy odgrywają bardzo ważną rolę w łańcuchu zależności przyrodniczych. Pestycydy, nielegalne polowania, turbiny wiatrowe a także stosowanie diklofenaku, środka przeciwbólowego, niestety wciąż używanego w weterynarii w niektórych krajach, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zdziesiątkowały światową populację sępów.

Jeszcze kilka miesięcy zajmie tegorocznemu młodemu sępowi zanim osiągnie rozpiętość skrzydeł dochodzącą do 2,7 m oraz nauczy się latać. Goście odwiedzający Nasze Zoo mogą śledzić rozwój tych charyzmatycznych padlinożerców, przez kamerę z widokiem na ich gniazdo, znajdującą się przy wolierze. Nasze Zoo oraz znajdujące  się nieopodal centrum testowe, aktualnie otwarte są codziennie od godziny od 9:00 do 18:00.