Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Forsowania Nysy Łużyckiej odbyły się 16 kwietnia pod Pominikiem Orła Piatowskiego. Jak co roku Burmistrz Zgorzelca i Starosta złożyli hołd żołnierzom składając wieniec kwiatów od społęczności Zgorzelca.

forsowanie nysy łużyckiej
Nysa Łużycka stanowi granicę między Polską a Niemcami – fot. Pixabay

Z uwagi na sytuację „Tym razem bez podniosłego, patriotycznego ceremoniału, ale z szacunkiem i pamięcią o bohaterskich żołnierzach” – napisało Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu.

75 lat temu, 16 kwietnia miało miejsce Forsowanie Nysy Łużyckiej, które rozpoczęło krwawą i jedną z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej – Operację Łużycką.

Żołnierze II Armii Wojska Polskiego przystąpili pod Toporowem do forsowania Nysy Łużyckiej. Mimo złego dowodzenia i braków w sprzęcie, żołnierze II Armii Wojska Polskiego powstrzymali niemiecką ofensywę, okupując to życiem i zdrowiem tysięcy ludzi. W walkach na Łużycach poległo blisko 5 tysięcy żołnierzy, ok. 10,5 tysiąca zostało rannych, a niemal 3 tysiące uznano za zaginionych. Większość, bo aż 3 402 spośród poległych spoczywa w mogiłach zgorzeleckiego Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, który jest jedną z największych polskich nekropolii wojskowych.