Z roku na rok rośnie liczba osób gotowych wyjechać do pracy za zachodnią granicę. Szczególnie zainteresowani wyjazdem są mieszkańcy województw zachodnich. Kuszą ich lepsze zarobki, bliskość granicy, a często także opcja rozwijania kompetencji językowych. Tym bardziej, że rynek niemiecki potrzebuje pracowników i proponuje konkurencyjne wynagrodzenia.

zachodnia polska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Matthias Zomer/Pexels

Duża część Polaków będzie rozważała decyzję o wyjeździe w 2020 roku, a 1/5 mieszkańców zachodniej Polski otwarcie deklaruje, że opuści kraj dla lepszej pracy. Jednym z najchętniej wybieranych krajów są Niemcy, a na popularności zyskuje zwłaszcza zawód opiekuna osób starszych. Co roku z Europy Środkowo-Wschodniej przyjeżdża tam ok. 400 tys. opiekunów, większość z Polski.

Wybiorą pracę za zachodnią granicą

Jak podaje firma Randstad, Niemcy są główną zagraniczną destynacją wyjazdową Polaków. Największe zainteresowanie pracą w tym kraju widzimy u mieszkańców zachodniej części kraju. Są to szczególnie osoby pochodzące z woj. zachodniopomorskiego, śląskiego i dolnośląskiego. – W naszym przypadku pracownicy pochodzący z zachodu Polski to aż 1/3 wszystkich zatrudnionych opiekunów w 2019 roku. Różnice pomiędzy tą częścią kraju, a np. wschodem są ogromne, bo stanowią nawet o 300% więcej zatrudnionych specjalistów z obszarów bliższych niemieckiej granicy – mówi Anna Ciołek, Kierownik Zespołu Rekrutacji ATERIMA MED, firmy zatrudniającej opiekunów i opiekunki osób starszych do pracy w Niemczech. Bliskość zachodniego sąsiada ma duże znaczenie dla wyboru miejsca pracy. Dzięki temu możliwe są krótsze wyjazdy związane z pracą sezonową lub polegającą na kilkutygodniowych zleceniach, bez konieczności opuszczania rodziny na długie miesiące czy przeprowadzki na stałe.

Zobacz:   Polska złożyła skargę do TSUE na Niemcy w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów

Wiele osób zna język

Znajomość j. niemieckiego bardzo ułatwia decyzję o wyjeździe, a wielu mieszkańców zachodniej Polski miało z nim bliższy kontakt poprzez kontakty rodzinne lub w szkole. Osoby nieznające języka na tyle, aby swobodnie się komunikować, chcące wyjechać za granicę, mogą skorzystać za to z ułatwień, które są dla nich stworzone przez firmy pośredniczące w wyszukiwaniu sprawdzonych ofert. – Zanim wyjedziesz warto znać podstawowe zwroty, żeby móc się odnaleźć w codziennych sytuacjach. Istnieją stacjonarne zajęcia albo zdalne kursy, z którymi możesz pracować przy pomocy smartfona czy komputera z dostępem do internetu. To coraz częściej wybierana forma nauki, ponieważ może skorzystać z niej każdy, bez względu na wiek, w dowolnym miejscu o dowolnym czasie, a obsługa jest łatwa i intuicyjna. Takie wprowadzenie na poziomie podstawowym będzie wystarczające, aby później na bieżąco szlifować język będąc już na miejscu. Obecnie dużo osób w Niemczech mówi także po angielsku i znajomość tego języka może znacząco pomóc w pierwszych momentach wyjazdu, ale jest to rzadka umiejętność u osób starszych – mówi Aleksandra Ciecierzyńska, germanistka, tłumaczka oraz kulturoznawczyni, która od lat zna obie kultury mieszkając w Polsce oraz w Niemczech. Możliwość podniesienia poziomu znajomości języka niemieckiego za granicą jest dla niektórych osób dodatkową motywacją do wyjazdu. Do pracy za niemiecką granicą przygotowuje się też coraz więcej młodych osób – będą tam mieli okazję nie tylko nauczyć się komunikować w języku niemieckim, ale i poznać fachowe słownictwo, specyficzne dla konkretnych branż. Ogólne perspektywy pracy w Niemczech zachęcają mieszkańców zachodu kraju do nauki tego języka w Polsce już na początkowych etapach edukacji. Ogromny przypływ studentów zainteresowanych filologią germańską odnotowano w województwie wielkopolskim – w porównaniu z 2014 r. jest to obecnie aż 238% osób więcej.

Zobacz:   Polska złożyła skargę do TSUE na Niemcy w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów

Opieka w cenie za zachodnią granicą

Jedną z najchętniej wybieranych opcji i zarazem obszarem z rosnącą liczbą ofert i możliwości jest praca opiekuna osób starszych. Z szacunków Inicjatywy Mobilności Pracy wynika, że obecnie na niemieckim rynku pracuje około 400 tysięcy opiekunek i opiekunów z Europy Środkowej i Wschodniej. Polska jest liderem jeśli chodzi o kraje, z których przyjeżdża do Niemiec najwięcej opiekunów. Warto jednak podkreślić, że jedynie niecałe 10% to wyjazdy legalne, a tylko taka praca jest bezpieczna i daje perspektywy pełnego ubezpieczenia i możliwości rozwoju zawodowego.

Praca opiekuna to doskonała możliwość zarobku za granicą, ponieważ stawki za opiekę nad osobą starszą w Niemczech są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Co ważne, dla tego zawodu nie ma ograniczeń wiekowych – wprost przeciwnie, wybierany jest głównie przez osoby powyżej 50. roku życia. Jak podaje ATERIMA MED, aż 43% osób biorących udział w rekrutacji do pracy w opiece w Niemczech stanowi grupa wiekowa między 50 a 59 rokiem życia. Pierwszą pracę można zacząć bez wcześniejszego doświadczenia w profesjonalnej opiece, choć oczywiście jest ono mile widziane i gwarantuje lepsze zarobki. Okazuje się również, że zmiana dotychczasowej branży nie stanowi problemu dla pracowników. Obecnie aż 62% osób z pokolenia 50+ aktywnie szuka pracy, a 72% z nich gotowa jest podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, aby rozpocząć nową specjalizację bądź przebranżowić się dla potrzeb rynku. Tymczasem istnieją branże, w których za granicą pracownicy to głównie tzw. srebrne pokolenie (silver generation).

Zobacz:   Polska złożyła skargę do TSUE na Niemcy w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów

– Opiekun osoby starszej to coraz częściej wybierany zawód, a nasi opiekunowie wyjeżdżający do Niemiec to w większości osoby w wieku powyżej pięćdziesiątego roku życia. Zauważamy, że zapotrzebowanie na ten rodzaj usług rośnie i widać to szczególnie za zachodnią granicą – tam brakuje wystarczającej liczby pracowników do opieki, a poziom wynagrodzenia na tle innych państw zachęca, aby postawić właśnie na zachód. Z doświadczeń Działu Rekrutacji ATERIMA MED o nawet 200-300 EUR więcej miesięcznie można zarobić w Niemczech niż np. we Włoszech, a różnice te mogą być jeszcze większe – mówi Anna Ciołek. – Rozpoczęcie pracy jako opiekun jest stosunkowo proste – wystarczy rodzinne doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną oraz co najmniej komunikatywna znajomość j. niemieckiego. Obserwujemy jednak, że opiekunowie nierzadko wiążą z tym zawodem swoją przyszłość i chętnie korzystają m. in. z naszych kursów języka niemieckiego i bezpłatnych szkoleń z zakresu opieki – dodaje.

Bliskie sąsiedztwo zachodniej granicy, znajomość języka niemieckiego i odczuwalnie wyższe zarobki – to powody, które zachęcają mieszkańców województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i opolskiego do podjęcia pracy w Niemczech. Perspektywy podjęcia pracy są coraz bardziej atrakcyjne. To szansa na dobrą pracę i rozwój dla mieszkańców zachodniej części naszego kraju. To również możliwość zdobycia kompetencji, które w przyszłości będą coraz ważniejsze także w Polsce. W naszym starzejącym się społeczeństwie mogą być niedługo na wagę złota.