Posłanki i posłowie Lewicy z dziewięciu województw, wystosowali apel do zwierzchnika Kościoła katolickiego – Papieża Franciszka w związku z pandemią koronawirusa.

Apel posłów Lewicy do Papieża Franciszka
Apel posłów do Papieża Franciszka | fot. Materiały prasowe/Regioneo

Zwracają w nim uwagę na fakt, że Kościół katolicki w Polsce, mimo usilnych próśb i apeli płynących z różnych środowisk, jest jedynym opiniotwórczym środowiskiem w Polsce, które nie wspiera działań zmniejszających ryzyko zakażenia.

Przesłany do Papieża Franciszka apel posłów i posłanek, publikujemy w całości poniżej.

Wasza Świątobliwość,

od kilku miesięcy świat zmaga się z pandemią SARS-CoV-2, zwanego koronawirusem. W Polsce liczba zarażonych wzrasta z godziny na godzinę. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Wszelkie działania prewencyjne ratują zdrowie i życie obywateli.

Jedynym opiniotwórczym środowiskiem, z kapitałem zaufania społecznego, które nie zdecydowało się wesprzeć działań zmniejszających ryzyko zakażenia, szczególnie wśród osób najbardziej zagrożonych ze względu na wiek, jest największy związek wyznaniowy w Polsce – Kościół Katolicki. I to mimo usilnych próśb i apeli płynących z różnych środowisk. Episkopat Polski nie zwraca uwagi na zalecenia lekarzy ani nie kopiuje wskazań włoskiego Kościoła, który słusznie zaprzestał odprawiania spotkań liturgicznych w świątyniach.

Wierni modlą się w intencji chorych na dodatkowych mszach, w świątyniach nie przestrzega się wymaganego dystansu i uczestniczy w Eucharystii, co jest zachowaniem proepidemicznym. Pierwszą ofiarą śmiertelną w Polsce była żona zakażonego szafarza. Do dziś Episkopat Polski nie wydał decyzji odwołujących nabożeństwa, mimo że w kraju zamknięto szkoły, uczelnie wyższe, odwołano imprezy kulturalne, wystawy, festiwale i inne wydarzenia publiczne.

Ojcze Święty, jako parlamentarzyści, w imieniu polskich obywatelek i obywateli, zwracamy się z prośbą o wsparcie, pomoc i stanowczą reakcję w związku z bagatelizowaniem przez polskich biskupów zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Prosimy o to Waszą Świątobliwość, kierując się troską o życie i zdrowie ludzkie i mając na uwadze fakt, że profilaktyka jest kluczowa dla opanowania pandemii.

Anita Kucharska-Dziedzic – posłanka ziemi lubuskiej
Monika Falej – posłanka ziemi warmińsko-mazurskiej
Hanna Gill-Piątek – posłanka ziemi łódzkiej
Katarzyna Kotula – posłanka ziemi zachodniopomorskiej
Katarzyna Ueberhan – posłanka ziemi wielkopolskiej
Maciej Kopiec – poseł ziemi śląskiej
Paweł Krutul – poseł ziemi podlaskiej
Robert Obaz – poseł ziemi dolnośląskiej
Marek Rutka – poseł ziemi pomorskiej