Na linii Lubuskie-Brandenburgia od wielu lat panują świetne relacje, a współpraca wciąż jest pogłębiana. Dowodem na to była rozmowa telefoniczna marszałek Elżbiety Anny Polak i członka zarządu Tadeusza Jędrzejczaka z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke. Dyskutowano m.in. o obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa oraz wprowadzeniu dwustronnych inicjatyw, poprawiających życie mieszkańców pogranicza.

brandenburgia
fot. Pexels

Marszałek Elżbieta Anna Polak odniosła się do pomocy udzielonej przez Brandenburgię podczas walki z epidemią. Doceniła wkład strony niemieckiej w opanowanie trudnej sytuacji, zapraszając premiera Dietmara Woidke do udziału w Konwencie Marszałków Województw RP. Przypomnijmy, że Lubuskie przejęło prezydencję i najbliższe obrady konwentu odbędą się właśnie w naszym regionie.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Polsko-niemiecka rozmowa dotyczyła także kwestii związanych z systemem ostrzegania kryzysowego, parasolem ochronnym dla przedsiębiorców, czy też środków unijnych w czasie kryzysu. Premier Brandenburgii docenił wkład samorządu województwa w działania na rzecz jak najszybszego otwarcia granic, dzięki czemu pracownicy transgraniczni znów mogą swobodnie poruszać się po pograniczu.

W rozmowie wziął także udział Radosław Brodzik, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i EWT.