Na Odrze utworzyła się fala wezbraniowa, która zmierza do województwa lubuskiego. Fala kulminacyjna na Odrze przepływa aktualnie przez Wrocław, gdzie obowiązują najwyższy, trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego.

fala kulminacyjna na odrze
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

W związku z dużymi opadami deszczu na Dolnym Śląsku, na Odrze uformowało się wezbranie, którego kulminacja aktualnie przepływa przez Wrocław. W mieście podtopione są ogródki działkowego i plaże miejskie, nieprzejezdna jest również ulica Opatowicka. W najbliższych dniach wezbranie przejdzie przez województwo lubuskie.

Zobacz w Regioneo: Fala kulminacyjna na Odrze. Przekroczone stany alarmowe, wody będzie przybywać

Zobacz:   Po przysiędze. 100 ochotników zasiliło szeregi WOT

Biuro Prognoz Hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydało ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla regionu. Na Odrze na odcinku od Głogowa do ujścia Bobru i dalej w kierunku Słubic będzie występowała tendencja wzrostowa stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, lokalnie przekroczone zostaną stany alarmowe.

W dużym prawdopodobieństwem, należy spodziewać się wystąpienie rzeki na tereny bezpośrednio przyległe do rzek w międzywalu, tradycyjnie zalewane w okresie wyższych stanów wody. Mogą również wystąpić lokalne podtopienia w sąsiedztwie rzeki. Służby wojewody poinformowały jednak, że na obecną chwilę nie prognozują uformowania kulminacji o skutkach wywołujących powódź w obszarze województwa lubuskiego.

Zobacz:   Nowe wały nad Odrą i Czarną Strugą gotowe. Wody Polskie zakończyły rozbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej

Sytuację na bieżąco monitoruje służba hydrologiczno-meteorologiczna, zarządy zlewni oraz służby dyżurne Wojewody Lubuskiego. Zaleca się śledzenie komunikatów hydrologicznych oraz lokalnych władz administracji publicznej. – poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki.

IMGW prognozuje, że fala kulminacyjna przejdzie przez lubuskie miasta w najbliższych dniach. Już dziś Odra przekroczy stany alarmowe Nowej Soli, Cigacicach i Nietkowie. Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu spodziewa się kulminacji w tych miasta w dniach 20-21 października.

Do Połęcka i Słubic fala na Odrze dotrze 20-21 października. Na wodowskazie w Połęcku poziom Odry nie powinien przekroczyć stanów alarmowych a w Słubicach osiągnie stany ostrzegawcze.

Zobacz:   W Zielonej Górze szybko zaoszczędzimy na wkład własny!