W ramach operacji pk. Niezawodna Pomoc, żołnierze 12 WBOT wspierają podmioty administracji publicznej w pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Terytorialsi ze 151 batalionu lekkiej piechoty całodobowo są obecni na dworcu PKP w Rzepinie.

PKP w Rzepinie – tu działa jeden z punktów recepcyjnych dla uchodźców
Materiały prasowe – fot. 12WBOT

Żołnierze i wolontariusze, którzy na co dzień wspierają działanie punktu recepcyjnego na dworcu PKP w Rzepinie, pomagają naszym sąsiadom z ogarniętej wojną Ukrainy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Uchodźcy, głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze, po opuszczeniu pociągu mogą liczyć na dobre słowo, pomoc z ciężkimi bagażami a przede wszystkim mogą zjeść coś ciepłego i odpocząć. Na dworcu siły łączą żołnierze, strażacy, policjanci, wolontariusze oraz pracownicy urzędów. W pomoc zaangażowała się także szkoła w Rzepinie, która oferuje miejsca chwilowego odpoczynku.

Zobacz:   Funkcjonariusze SG odzyskali po pościgu skradzioną w Holandii Toyotę

Skwierzyńscy terytorialsi angażują się w pomoc w ramach GWRU (Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców). Ich zadaniem jest pomoc urzędom i działających przy nich sztabom kryzysowym w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych i czasowej dyslokacji, na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład każdej takiej grupy wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się empatią.

Podobne punkty jak ten na dworcu PKP w Rzepinie znajdują się również w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Zielonej Górze. Żołnierze zaangażowani są także w działania pomocowe w Wielkopolsce. Oprócz zadań w ramach GWRU, wspierają wojewodów w magazynach przeładunkowych i pomagają w przygotowaniach kolejnych punktów chwilowego odpoczynku.