Mija kolejna doba wsparcia działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Terytorialsi z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej działają z coraz większym zaangażowaniem na rzecz podmiotów zajmujących się akcjami humanitarnymi. Pomagają urzędom wojewódzkim w tworzeniu hubów przeładunkowych, wspierają podmioty administracji publicznej w przygotowaniu kolejnych punktów chwilowego odpoczynku. Wraz z pracownikami urzędów i wolontariuszami, angażują się w działania w punktach wsparcia.

Terytorialsi nie ustają we wsparciu na rzecz uchodźców z Ukrainy
Tymczasowe miejsce zakwaterowania uchodźców z Ukrainy – fot. 12WBOT, Justyna Szemberska

Żołnierze WOT wspierają instytucje odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców w czterech głównych obszarach:

  1. Obsługi osób w punktach recepcyjnych i informacyjnych
  2. Dystrybucji pomocy humanitarnej, w tym żywności
  3. Transportu pomocy i w ograniczonym zakresie transportu osób
  4. Budowy/rozbudowy miejsc przeznaczonych na tymczasowe zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców z Ukrainy

Zadaniem GWRU jest pomoc urzędom i działających przy nich sztabom kryzysowym w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych i czasowej dyslokacji, na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład każdej takiej grupy wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się empatią.

Zobacz:   Szturm antyterrorystów w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Napastnik wziął zakładników

Pomagamy uchodźcom przetrwać trudny czas. Mamy do czynienia z ludźmi, którzy przeszli piekło wojny. Często ze łzami w oczach opowiadają nam, czego doświadczyli, gdy musieli w pośpiechu opuszczać swoją ojczyznę. Nie mieli szansy zabrać ze sobą dobytku. Punkt recepcyjny to miejsce, gdzie uchodźcy mogą na chwilę odpocząć przed dalszą drogą, zjeść posiłek i wypić coś ciepłego. Przyjeżdżają do nas głównie matki z dziećmi. Każdy człowiek niesie w sobie inną, bolesną historię – tłumaczy st. szer. Beata Śrama – żołnierz 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Grupa żołnierzy z 12 WBOT działa w systemie całodobowym w punkcie recepcyjnym na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz w Gorzowie Wlkp.

Zobacz:   W Zielonej Górze szybko zaoszczędzimy na wkład własny! 

Terytorialsi pomagali również podmiotom administracji w tworzeniu chwilowych punktów odpoczynku na Politechnice Poznańskiej oraz w Arenie. W tej chwili w Arenie może odpocząć 1000 osób. Hala Politechniki oferuje 300 miejsc a pawilony Międzynarodowych Targów Poznańskich – 700.

Huby przeładunkowe

Magazyny przeładunkowe znajdują się w dwóch miejscach – w Poznaniu i Skwierzynie. Dary z pomocą humanitarną trafiają m.in. do centralnego magazynu w Skwierzynie i stamtąd dalej na Wschód. Za funkcjonowanie hubu odpowiadają żołnierze z 151 batalionu lekkiej piechoty. – Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodą lubuskim i gdy tylko usłyszymy, że jedzie do nas transport, otwieramy magazyn i przyjmujemy go, by ułożyć kolejne palety z darami, które wyruszą na wschód. Nasz magazyn jest solidny i wciąż jeszcze zmieści się do niego sporo rzeczy, tak więc jeśli ktoś chciałby dołączyć się do zbiórek, może zajrzeć na stronę Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, ponieważ tam znajduje się lista najpotrzebniejszych rzeczy, które przydadzą się w Ukrainie. Staramy się udzielać wsparcia, jak tylko możemy i reagujemy na wszelkie sygnały ze strony LUW – mówi kpt. Robert Urbanek – czasowo pełniący obowiązki dowódcy 151 batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Z magazynu wyjechało na wschód już ponad 300 palet. Transport zapewnia wojewoda lubuski. W tej chwili na swoją kolej czeka kolejnych kilkaset palet. W Poznaniu również działa wojewódzki hub przeładunkowy. Znajduje się tyłach Muzeum Broni Pancernej. Każdego dnia 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej do wsparcia uchodźców kieruje kilkudziesięciu żołnierzy.