„Okno na świat” to ekspozycja prac malarskich wykonanych przez osoby osadzone w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Będzie dostępna od 6 października do 26 listopada w Żagańskim Pałacu Kultury a jej otwarcie połączone zostanie z aukcją charytatywną na rzecz Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach.

okno na świat
fot. Żagański Pałac Kultury
  • Program autorstwa kpt. Ewy Igiel zajął w 2018 roku II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie na Program Resocjalizacji Sprzyjający Readaptacji Społecznej Osób Pozbawionych Wolności w obszarze skazań na karę 25 lat lub dożywotniego pozbawiania wolności
  • Program jest realizowany w ZK Krzywaniec od 2009 roku, dzięki temu na przestrzeni blisko 11 lat podczas profesjonalnych warsztatów malarskich prowadzonych przez artystów, powstało wiele ciekawych prac malarskich, które będzie można obejrzeć jak również zakupić podczas wystawy.
Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Arteterapia malarstwem, czyli twórcza resocjalizacja

Głównym celem programu ”Okno na Świat” jest kształtowanie umiejętności społecznych w zakresie wzrostu samooceny osadzonych, przez co poznają oni nowe formy spędzania wolnego czasu oraz rozwijają zainteresowania i talenty, kształtujące pozytywne przekonania na temat własnych możliwości osiągnięcia sukcesu oraz wykształcenie pozytywnych i konstruktywnych obrazów dotyczących własnej osoby, które prowadzić będą do zmniejszenia ryzyka powrotu do przestępstwa.

Poprzednie edycje programu umożliwiły propagowanie wśród skazanych atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, rozwijania umiejętności oraz poprawy relacji interpersonalnych. Program pomógł rozwinąć aktywność twórczą skazanych i amatorskiego ruchu artystycznego.

Zobacz:   W Żaganiu powstanie basen jakiego jeszcze nie widzieliście. „Największa inwestycja w ostatnich latach”

Pomysł na wernisaż

Pierwszy wernisaż, zorganizowany w 2018r., okazał się doskonałym pomysłem, jednakże jeszcze lepszym okazało się połączenie wernisażu z akcją charytatywną sprzedaży obrazów, z której całkowity dochód przeznaczono na potrzeby Hospicjum im. św. Brata Alberta w Żarach. W trakcie wystawy zostały bowiem zakupione 52 obrazy z 90 wyeksponowanych.

Niezmiernie cieszy fakt, że obrazy znalazły nabywców, wyszły poza mury zakładu karnego, a także przyczyniły się do niesienia pomocy potrzebującym. Osoby zaangażowane w akcję mają nadzieję, że i w tym roku wernisaż będzie cieszył się tak dużym zainteresowaniem jak w 2018 r.

Zobacz:   Nie żyje pacjent, który uciekł ze szpitala w Żarach – mężczyzna zamarzł

Tegoroczny dochód ze sprzedaży obrazów zostanie również przekazany na rzecz Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach.


Zachęcamy do nadsyłania listów i Waszych publikacji. Regioneo.pl to miejsce w którym możecie podzielić się sprawami, które Was interesują lub bulwersują oraz zwrócić uwagę na problemy, którymi warto się zająć i przedstawić opinii publicznej. Opublikujemy Twój materiał. Prześlij swój news lub artykuł klikają tutaj lub wysyłając list na adres redakcja@regioneo.pl