6 osób zatrzymano w sprawie związanej z działaniem grupy przestępczej zajmującej się przemytem nielegalnych papierosów do Niemiec. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa w wyniku działalności grupy wyniosły ponad 4 miliony złotych.

grupa przestępcza
fot. Policja.pl

Zatrzymania dokonali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żarach, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej w Tuplicach, którzy prowadzili działania operacyjne dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej z województwa dolnośląskiego. Grupa ta przemycała nielegalne papierosy do Niemiec przez lubuskie przejścia graniczne.

Zobacz również: Grupa tytoniowa rozbita. 5 osób zatrzymanych. Zabezpieczono 10 ton nielegalnego tytoniu i kradzione Audi Q7

Zobacz:   Akt oskarżenia za włamania do naczep ciężarówek w Iłowej trafił do sądu

Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Żarach, powierzając jego prowadzenie policji w Żarach oraz pogranicznikom w Tuplicach przy wsparciu kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. W trakcie prowadzonych działań operacyjnych zabezpieczono nielegalne wyroby tytoniowe oraz 400 tys. złotych w walucie polskiej i euro. Zatrzymano 6 osób.

Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Dwie osoby, 25 i 28-latek usłyszeli już zarzuty zwiazane z działaniem w grupie przestępczej trudniącej się przemytem wyrobów tytoniowych, natomiast zarzuty kierowania grupą przestępczą postawiono kolejnym dwóm osobom – 35 i 45-latkowi.

Zobacz również: Kolejne uderzenie w tytoniową mafię. Policja i KAS zabezpieczyły ponad tonę tytoniu i 3,5 kg narkotyków. Zatrzymano 3 osoby

Zobacz:   Mężczyzna z bronią sterroryzował kamienicę w Żarach, padły strzały. 30-latek usłyszał 8 zarzutów

Ustalono, że grupa prowadziła swoją działalność od grudnia 2018 do lutego 2020 r. a straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego cła, podatku VAT oraz akcyzowego przekraczają ponad 4 miliony złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi do pięciu lat pozbawienia wolności, kierowanie taką grupą zagrożone jest karą do 10 lat.