Trwają intensywne przygotowania do otwarcia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Szpital wyposażany jest w nowoczesny sprzęt, który ma ratować zdrowie i życie małych Lubuszan.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze ruszy jeszcze w tym roku. Trwają intensywne przygotowania
fot. UMWL, lubuskie.pl/Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Grze ma ruszyć jesienią br. Zostanie tam przeniesiony oddział pediatryczny i ginekologiczno-położniczy, który obecnie znajduje się w budynku L. W Centrum powstanie też oddział intensywnej terapii pediatrycznej. Ponadto możliwe będzie specjalistyczne leczenie dzieci – m.in. w zakresie onkologii, nefrologii czy hematologii. – Robimy to dla lubuskich kobiet, pragniemy zapewnić okołoporodową opiekę na europejskim poziomie – mówi Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   Dodatkowe 2 terminy w maju na bezpłatne znakowanie rowerów w Zielonej Górze

Placówka będzie też pełnić funkcję bazy naukowo-dydaktycznej dla Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zanim jednak CZMiD przyjmie pierwszych pacjentów, konieczne jest odpowiednie dostosowanie obiektu i wyposażenia w specjalistyczny sprzęt. Już dziś część wnętrz coraz bardziej przypomina te docelowe, a w wyposażeniu kolejnych pomagają żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. Część sprzętu zakupionego do szpitala dziecięcego dzięki dotacjom znajduje się bowiem w Nowym Kisielinie.

Najpierw był tu Szpital Tymczasowy

Przypomnijmy, że budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze kosztowała 148 mln zł. 103,6 mln zł to środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. 41,6 mln zł to dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego, a 2,7 mln zł – wkład własny szpitala. Prace budowlane miały się zakończyć w 2021 r. Ale wszystko pokrzyżowała pandemia COVID-19. Trzeba było działać błyskawicznie i zmienić przeznaczenie obiektu. Marszałek Elżbieta Anna Polak podjęła decyzję o utworzeniu w budynku Szpitala Tymczasowego. Znacznie przyśpieszono prace i lecznica, w której przez ponad rok leczono najcięższe przypadki COVID-19, zaczęła funkcjonować 7 grudnia 2020 r. Szpital Tymczasowy funkcjonował tu do końca marca 2022 r.

Zobacz:   Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku: Oto największe, piłkarskie talenty w regionie!

Teraz chcemy, żeby Centrum Zdrowia Matki i Dziecka najpóźniej jesienią tego roku funkcjonowało już normalnie – mówi marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak.

Mimo że budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka będzie teraz wykorzystywany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, to jeszcze nie koniec pandemii. Dlatego sejmik województwa podjął decyzję o dofinansowaniu kwotą 10 mln zł szpitala w Torzymiu. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację obiektu, w którym znajdzie się 70 dodatkowych miejsc dla chorych na COVID-19. Początkowo miał tam mieścić się Oddział Geriatrii. Natomiast pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19 będą leczeni na oddziałach zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.