Zielona Góra oferuje pracę w różnych branżach. W zależności czy preferujemy przemysł samochodowy czy IT, praca znajdzie się dla każdego. Ale jak wybrać tą gwarantującą wysokie zarobki i satysfakcję?

Jaka praca jest dobrze płatna w Zielonej Górze?
fot. gowork.pl

Zielona Góra – polska stolica wina 

Zielona Góra jest siedzibą władz województwa lubuskiego. Na terenie województwa działa kilkanaście winnic. Ponad to w Zielonej Górze możemy odwiedzić muzeum czerwonego trunku, a patronem miasta jest święty Urban, który opiekuje się winiarzami. Nic więc dziwnego, że województwo posiada przydomek polskiej stolicy wina. Nie samym winem człowiek żyje, a żeby pozwolić sobie na kupno butelki potrzebujemy pracy. Jak rynek zatrudnienia wygląda w Zielonej Górze i czy bezrobocie stanowi duży problem? 

Według danych statystycznych stopa bezrobocia we Wrześniu 2022 roku wyniosła 4,2% co jest poniżej średniej krajowej – 5,1%. W Zielonej Górze procent jest ten jeszcze niższy – 3,2%. Przeciętne zarobki brutto w sektorze przedsiębiorstw to 6081 zł. Najlepiej rozwinięte przemysły to: informatyczny, elektryczny, metalowy, włókienniczy, drzewny, chemiczny, meblowy i spożywczy. Wiele firm i producentów posiada siedziby w Zielonej Górze. Strefa ta przyciąga inwestorów dzięki powstaniu Strefy Aktywności Gospodarczej ,,Spalony Las” oraz Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Poza tym w mieście powstaje Europejskie Centrum Elektromobilności. W 2020 roku 25 zielonogórskich firm otrzymało wyróżnienie od magazynu Forbes za najbardziej dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa w Polsce. Pokazuje to, że gospodarka oparta jest na technologii i innowacji. Oferty pracy z Zielonej Góry będą kierowane do ludzi poszukujących zatrudnienia w branżach dynamicznie rozwijających się oraz pracowników posiadających wysokie kwalifikacje.

Zobacz:   Punkty doradczo-informacyjne dla cudzoziemców w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim

Praca Zielona Góra – zawody deficytowe 

Zielona Góra jest bardzo dobry miejscem na poszukiwanie pracy, ponieważ wiele branż nie ma wystarczającej liczby pracowników. Deficytowe zawody w poszczególnych branżach: 

  • IT i teleinformatyczna (analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, programiści, deweloperzy, administratorzy stron internetowych i baz danych)  
  • motoryzacyjna (blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy) 
  • budowlana (murarze, tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy robót wykończeniowych, kierownicy budowy) 
  • spożywcza (cukiernicy, piekarze) 
  • medyczna (pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni) 

Oprócz wyżej wymienionych, Zielona Góra potrzebuje wykształconych elektryków, inżynierów, listonoszy, kurierów, kierowców samochodów ciężarowych, krawców, monterów i księgowych.  

Zobacz:   To miała być rutynowa kontrola - w aucie były narkotyki, poszukiwany i kierowca bez uprawnień

Istnieją również zawody, które nie są w zbyt dużym zapotrzebowaniu: 

  • betoniarze i zbrojarze 
  • pracownicy socjalni 
  • robotnicy budowlani 
  • specjaliści administracji publicznej 
  • sprzątaczki i pokojówki 

Praca w Zielonej Górze – gdzie najlepiej się zarabia? 

Na najlepsze pieniądze można liczyć w branży IT i telekomunikacyjnej. Zarobki w tym sektorze rozpoczynają się od 5000zł brutto miesięcznie. Kierowcy samochodów ciężarowych mogą również liczyć na wysokie wynagrodzenie – od 6000zł brutto. Niezależnie od sektora, dyrektorzy i kierownicy otrzymują stawki sięgające kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dobrym źródłem informacji o różnych ofertach pracy jest portal Gowork.pl na którym pracodawcy zamieszczają setki ogłoszeń dziennie. Na portalu możemy określić typ pracy jaki poszukujemy, np. na pełen etat lub praca dodatkowa, zdalna, stacjonarna lub hybrydowa. Filtry również pozwalają nam na wybranie rodzaju umowy jaki pracodawcy oferują.  

Najniższe płace otrzymują pracownicy gastronomii (2500zł) i sprzątaczki hotelowe (2200zł). Na niewiele wyższe zarobki mogą liczyć niewykfalifikowani robotnicy.  

Jak podnieść swoje kwalifikacje? 

Praca w Zielonej Górze wymaga wykwalifikowanych pracowników. Posiadanie wyższego wykształcenia będzie również atutem. Jeśli go nie mamy, ciągle możemy podnieść nasze kwalifikacje. Powiatowy Urząd Pracy oferuje darmowe szkolenia dokształcające dla bezrobotnych. Szkoły i zakłady prowadzą kursy podwyższające kwalifikacje, takie jak prawo jazdy na samochody ciężarowe lub wózki widłowe, a także kursy elektryczne i spawania. Poprzez rozwijanie własnych umiejętności, podnosimy naszą wartość na rynku pracy, co wiąże się z wyższymi zarobkami. 

Zobacz:   Pracownik okradł firmę. Zarobił kilkaset złotych, straty w firmie to kilkaset tysięcy

Na co mogą liczyć studenci? 

Większość studentów nie jest w stanie pracować na pełen etat w czasie roku akademickiego. Praca dodatkowa będzie idealnym wyborem dla nich. Restauracje, kawiarnie i bary dają zatrudnienie na wieczory lub weekendy. Supermarkety i mniejsze sklepy również mogą zaoferować elastyczne godziny. W czasie wakacji turystyka w rejonie wzrasta. Rekrutacja na ten czas rozpoczyna się w sektorach gastronomii i hotelarstwa. Są to ogłoszenia niewymagające doświadczenia czy kwalifikacji. Płaca też nie jest najlepsza, choć jest to dobry czas na zdobycie praktyki, która w przyszłości pozwoli na lepsze zatrudnienie. 

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz