37-letni obywatel Mołdawii usłyszał zarzuty za próbę korupcji dyrektora klubu piłkarskiego, obiecując mu pieniądze w zamian za ustawienie wyniku meczu. Klub niezwłocznie poinformował o sprawie Policję. Z wysokim prawdopodobieństwem ten proceder został podjęty w ramach zjawiska „Match-fixing”

Obcokrajowiec oskarżony o próbę korupcji - match-fixing nie przeszedł
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Prokurator z 1. Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przedstawił poważne zarzuty 37-letniemu obywatelowi Mołdawii w związku z próbą korupcji. Mężczyzna ten na początku maja próbował skorumpować dyrektora klubu piłkarskiego, obiecując mu pieniądze w zamian za ustawienie wyniku meczu. Jednak dzięki przedstawicielom klubu, którzy nie tylko odrzucili propozycję, ale również niezwłocznie zgłosili sprawę Lubuskiej Policji, sprawca został zatrzymany. Decyzją sądu, 37-latek został tymczasowo aresztowany, grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zobacz:   Zatrzymano sprawcę serii włamań do parafii w Iłowej

Próba skorumpowania dyrektora klubu piłkarskiego. Policja: sprawa mogła być częścią procederu znanego jako match-fixing

Sytuacja, która miała miejsce na początku maja, rozpoczęła się od kontaktu obywatela Mołdawii z dyrektorem klubu piłkarskiego. Mężczyzna zaproponował korzyść finansową w zamian za ustawienie wyniku meczu piłkarskiego. Konkretnie, planowany przekręt polegał na zdobyciu przynajmniej trzech bramek w pierwszej połowie spotkania. Taka sytuacja miała przynieść zyski obiecującemu korupcję oraz innym osobom związanym z międzynarodowymi firmami bukmacherskimi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że cała sprawa była częścią zjawiska znanego jako „Match-fixing” – czyli oszustwa w zakładach sportowych, które polegają na przewidywaniu określonej liczby bramek w meczu. Obecnie grupy przestępcze wykorzystują to zjawisko do osiągania ogromnych zysków, a nie tylko przewidywania wyników meczów.

Zobacz:   Seryjny złodziej z Żagania pójdzie siedzieć. 26-latek zaatakował policjanta w trakcie zatrzymania

W dalszym przebiegu śledztwa zaangażowani byli eksperci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wiele dni prowadzili intensywne działania operacyjne w celu ustalenia miejsca pobytu podejrzanego. Obawiano się, że obcokrajowiec może próbować ucieczki za granicę. Na szczęście dzięki skutecznej pracy policji z Lubuskiego regionu, 37-letni obywatel Mołdawii został zatrzymany 17 maja.

Mężczyzna zgodnie z artykułem 46 ust. 2 Ustawy o sporcie usłyszał zarzut związany z obietnicą udzielenia korzyści majątkowej w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg zawodów. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wnioskowała w tej sprawie o areszt. Decyzją Sądu 37-letni obywatel Mołdawii najbliższe trzy miesiące spędzi w odosobnieniu. Za tego typu przestępstwo grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.