Już jutro, 24 września, rusza II Konwent Marszałków RP w Lubuskiem. Fundusze europejskie, wyzwania klimatyczne, edukacja i ochrona zdrowia to główne tematy obrad. Wśród gości przedstawiciele Komisji Europejskiej, rządu i eksperci.

konwent marszałków
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

W II połowie 2020 r. Województwo Lubuskie przejęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. Za nami pierwsze posiedzenie w Lubniewicach, podczas którego rozmawialiśmy na temat ochrony zdrowia w dobie pandemii oraz funduszach europejskich w kontekście nowej unijnej perspektywy. Już jutro, 24 września, runda druga. Tym razem to Zielona Góra gościć będzie przedstawicieli szesnastu polskich regionów.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Jakie pieniądze unijne dla regionów?

Drugie spotkanie włodarzy polskich regionów na Ziemi Lubuskiej także poświęcone będzie funduszom europejskim. Polskie regiony przygotowują się do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, w ramach której do Polski trafi blisko 160 mld euro. Dlatego też warto porozmawiać o tym, jak dobrze wykorzystać tę pulę i jakie projekty powinny znaleźć się w Krajowym Planie Odbudowy. – Samorządy złożyły do niego projekty, my złożyliśmy taką „złotą 15”. W czasie konwentu mamy dowiedzieć się, na jakim etapie znajduje się ocena wniosków. Mam nadzieję, że nasze zyskają akceptację, bo to bardzo ważne projekty m.in. w zakresie ochrony zdrowia i środowiska – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Gościem tego bloku obrad będzie Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. O funduszach europejskich rozmowy będą także w kontekście ponadnarodowym. Tutaj ekspertami będą przedstawiciele Komisji Europejskiej. – Dużo środków pieniężnych można zdobyć bezpośrednio w Brukseli, a nie tylko z krajowych programów. Porozmawiamy o tym, jak aplikować o te fundusze – wyjaśnia marszałek. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieli się także Premier Wolnego Państwa Saksonia Michael Kretschmer.

📎  Pilotażowy Program Przeciwdziałania Niedoborowi Wody

Wyzwanie – klimat!

Podczas obrad w Zielonej Górze marszałkowie zmierzą się także z wyzwaniem, przed którym stoi świat – katastrofą klimatyczną. Skutki ocieplenia klimatu są coraz bardziej widoczne. Jakie wyzwania stoją przed samorządami? Jak budować zielony ład? O czystym powietrzu, transformacji energetycznej, gospodarce odpadami i edukacji ekologicznej rozmawiać będziemy z ekspertami i praktykami. Warto będzie posłuchać wystąpienia dyr Greenpeace Polska, Pawła Szypulskiego oraz redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Kraków – Michała Olszewskiego.

Edukacja potrzebuje zmiany

Wyzwaniem, z którym mierzy się świat jest także pandemia koronawirusa, która obnażyła wiele deficytów, m.in. w ochronie zdrowia i edukacji. Dlatego też powrócą kwestie związane z ochroną zdrowia, a także rozmowy o nowoczesnych technologiach w szkolnictwie. Pandemia pokazała bowiem, że polskie szkoły nie są przygotowane do nauczania zdalnego. Uczniowie i nauczyciele w czasie kryzysu pozostawieni zostali sami sobie. Warto więc porozmawiać o tym, jak wprowadzić polską szkołę do wirtualnej rzeczywiści XXI wieku. O tym, że taka zmiana jest konieczna wiemy już dziś, kiedy stoimy u progu edukacyjnej rewolucji. Ekspertami w tym obszarze będą: Alina Kozińska-Bałdyga – Prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych oraz Iwona Wendel – dyrektor ds. Rozwoju Centrum Cyfrowe Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

📎  W Zielonej Górze powstanie Europejskie Centrum Elektromobilności

Zdrowie w pandemii

Nie można zapominać, że wciąż jesteśmy w trakcie światowej pandemii koronawirusa. Przed nami sezon jesienny. Czy warto się szczepić na grypę? To pytanie zadaje sobie wiele osób. O faktach i mitach z tym związanych opowie prof. Maria Gończak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. A o tym jak to jest chorować i leczyć się na inne choroby w sytuacji, kiedy służba zdrowia skoncentrowana jest na walce z koronawirusem powie prof. Marek Niezgódka, dyr Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

📎  Szpital Tymczasowy w Zielonej Górze będzie działał do końca 2021 roku

Konwent dostępny online

Obrady wzorem pierwszego Konwentu będzie można śledzić w Internecie. Start transmisji o godzinie 9:30. Dodatkowo profilu Facebook lubuskie.pl działać będzie specjalne studio konwentowe. Jego gośćmi będą uczestniczy obrad: przedstawiciele województw oraz eksperci. Pierwszym gościem o godz. 9:00 będzie marszałek Elżbieta Anna Polak.