Już jutro, 24 września, rusza II Konwent Marszałków RP w Lubuskiem. Fundusze europejskie, wyzwania klimatyczne, edukacja i ochrona zdrowia to główne tematy obrad. Wśród gości przedstawiciele Komisji Europejskiej, rządu i eksperci.

konwent marszałków
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

W II połowie 2020 r. Województwo Lubuskie przejęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. Za nami pierwsze posiedzenie w Lubniewicach, podczas którego rozmawialiśmy na temat ochrony zdrowia w dobie pandemii oraz funduszach europejskich w kontekście nowej unijnej perspektywy. Już jutro, 24 września, runda druga. Tym razem to Zielona Góra gościć będzie przedstawicieli szesnastu polskich regionów.

Jakie pieniądze unijne dla regionów?

Drugie spotkanie włodarzy polskich regionów na Ziemi Lubuskiej także poświęcone będzie funduszom europejskim. Polskie regiony przygotowują się do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, w ramach której do Polski trafi blisko 160 mld euro. Dlatego też warto porozmawiać o tym, jak dobrze wykorzystać tę pulę i jakie projekty powinny znaleźć się w Krajowym Planie Odbudowy. – Samorządy złożyły do niego projekty, my złożyliśmy taką „złotą 15”. W czasie konwentu mamy dowiedzieć się, na jakim etapie znajduje się ocena wniosków. Mam nadzieję, że nasze zyskają akceptację, bo to bardzo ważne projekty m.in. w zakresie ochrony zdrowia i środowiska – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Gościem tego bloku obrad będzie Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. O funduszach europejskich rozmowy będą także w kontekście ponadnarodowym. Tutaj ekspertami będą przedstawiciele Komisji Europejskiej. – Dużo środków pieniężnych można zdobyć bezpośrednio w Brukseli, a nie tylko z krajowych programów. Porozmawiamy o tym, jak aplikować o te fundusze – wyjaśnia marszałek. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieli się także Premier Wolnego Państwa Saksonia Michael Kretschmer.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie - w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Wyzwanie – klimat!

Podczas obrad w Zielonej Górze marszałkowie zmierzą się także z wyzwaniem, przed którym stoi świat – katastrofą klimatyczną. Skutki ocieplenia klimatu są coraz bardziej widoczne. Jakie wyzwania stoją przed samorządami? Jak budować zielony ład? O czystym powietrzu, transformacji energetycznej, gospodarce odpadami i edukacji ekologicznej rozmawiać będziemy z ekspertami i praktykami. Warto będzie posłuchać wystąpienia dyr Greenpeace Polska, Pawła Szypulskiego oraz redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Kraków – Michała Olszewskiego.

Edukacja potrzebuje zmiany

Wyzwaniem, z którym mierzy się świat jest także pandemia koronawirusa, która obnażyła wiele deficytów, m.in. w ochronie zdrowia i edukacji. Dlatego też powrócą kwestie związane z ochroną zdrowia, a także rozmowy o nowoczesnych technologiach w szkolnictwie. Pandemia pokazała bowiem, że polskie szkoły nie są przygotowane do nauczania zdalnego. Uczniowie i nauczyciele w czasie kryzysu pozostawieni zostali sami sobie. Warto więc porozmawiać o tym, jak wprowadzić polską szkołę do wirtualnej rzeczywiści XXI wieku. O tym, że taka zmiana jest konieczna wiemy już dziś, kiedy stoimy u progu edukacyjnej rewolucji. Ekspertami w tym obszarze będą: Alina Kozińska-Bałdyga – Prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych oraz Iwona Wendel – dyrektor ds. Rozwoju Centrum Cyfrowe Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zobacz:   Trasę Zielona Góra - Guben obsłużą autobusy. PKP PLK awaryjnie zamyka szlak Czerwieńsk-Krosno Odrz.

Zdrowie w pandemii

Nie można zapominać, że wciąż jesteśmy w trakcie światowej pandemii koronawirusa. Przed nami sezon jesienny. Czy warto się szczepić na grypę? To pytanie zadaje sobie wiele osób. O faktach i mitach z tym związanych opowie prof. Maria Gończak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. A o tym jak to jest chorować i leczyć się na inne choroby w sytuacji, kiedy służba zdrowia skoncentrowana jest na walce z koronawirusem powie prof. Marek Niezgódka, dyr Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Zobacz:   6. Narodowy Dzień Tenisa za nami

Konwent dostępny online

Obrady wzorem pierwszego Konwentu będzie można śledzić w Internecie. Start transmisji o godzinie 9:30. Dodatkowo profilu Facebook lubuskie.pl działać będzie specjalne studio konwentowe. Jego gośćmi będą uczestniczy obrad: przedstawiciele województw oraz eksperci. Pierwszym gościem o godz. 9:00 będzie marszałek Elżbieta Anna Polak.