Laska marszałkowska, symbol przewodnictwa w Konwencie Marszałków dotarła do naszego regionu z województwa podkarpackiego. Lubuskie stać będzie na czele regionów do końca 2020 roku.

konwent marszałków
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Samorząd województwa lubuskiego objął prezydencję w Konwencie Marszałków RP. Ostatni Konwent w Lubuskiem odbył się 8 lat temu, a goście obrad do dziś wspominają nasz region bardzo dobrze. W tym roku zapraszamy do Lubniewic, Zielonej Góry i Mierzęcina – tłumaczy marszałek Elżbieta Anna Polak.

I Konwent marszałków w Lubniewicach, odbędzie się w terminie 30 lipca – 1 sierpnia br. – To doskonała okazja do promocji regionu, tym bardziej, że Polacy nie planują w tym roku wyjazdów za granice. Chcemy promować region, który jest „wart zachodu”. Chcemy wykorzystać czas wakacji i pokazać nasze produkty turystyczne, wspaniały klimat, jeziora, przyrodę, dziedzictwo kulturowe – mówi marszałek.

II Konwent marszałków w Zielonej Górze, odbędzie się w terminie 23-25 września br. Goście zostaną zaproszeni do lubuskiej samorządowej winnicy aby mogli zobaczyć prawdziwe winobranie.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

III Konwent marszałków w Mierzęcinie, odbędzie się w dniach 25-27 listopada. 

Stanowiska, tematy, goście 

To trudny i wyjątkowy czas mierzenia się z pandemią koronawirusa. Dlatego tematem wiodącym obrad będzie ochrona zdrowia, przygotowanie do nowej perspektywy finansowej 2021-2027 i prace nad programami operacyjnymi, wykluczenie społeczne, nowoczesna edukacja, ochrona środowiska – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Lubuskie przejęło stanowiska, które nie zostały przyjęte i będzie kontynuować prace nad nimi – fundusz kolejowy, dziedzictwo kulturowe, skutki pandemii.

W Lubniewicach mamy już potwierdzonych gości i tematy. Rozmawiać będziemy o budżecie Unii Europejskiej i strukturach programu – mówi Elżbieta Polak. Udział potwierdził Marek Prawda – dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, który powie o budżecie Unii, sytuacji Europy w czasie pandemii. W panelu pt. „REACT-UE i przygotowania okresu programowania 2021-2027” weźmie udział Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Jak podkreślała marszałek widzimy potrzebę edukacji europejskiej i integracji europejskiej. Przyjadą do nas przedstawiciel stowarzyszenia „My obywatele Unii Europejskiej” – Olgierd Łukaszewicz – założyciel fundacji i Jan Truszczyński, który jest przedstawicielem Konferencji Ambasadorów RP.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Edukacja seksualna to kolejny temat. – Lubniewice kojarzą się nam z miłością. Będziemy rozmawiać o relacjach w związkach w dobie pandemii. Zaprosiliśmy autorytet w tej dziedzinie prof. Zbigniewa Izdebskiego – podkreśla marszałek.

– Nie pozwolę wykluczać żadnego mieszkańca naszego regionu tylko dlatego, że nie jest taki sam, jak inni sobie by chcieli – powiedziała w Gorzowie Wielkopolskim marszałek Elżbieta Anna Polak podczas spotkania z przedstawicielami z Instytutu Równości oraz Fundacji Warto być równym nad Wartą

W panelu „Wsparcie samorządów w walce z pandemią COVID-19, leczenie pacjentów z COVID-19 w polskich szpitalach” weźmie udział Jacek Smykał – Kierownik Klinicznego oddziału chorób zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.      

Zaproszono także Małgorzatę Jarosińską-JedynakMinister Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Adama Niedzielskiego.   

Zobacz:   Powiat Żagański rozpoczyna kolejną edycję konkursu Powiatowy Laur Kultury

Atrybut przewodnictwa województwa w Konwencie

Laska Marszałkowska stanowi atrybut przewodnictwa danego województwa w Konwencie. Wykonana jest z toczonego drewna, o długości 196 cm. Laska składa się z głowicy, trzonu i zakończenia ze stopką. Głowica o długości 20 cm wykonana jest z metalu i wieńczy ją godło Rzeczypospolitej Polskiej. Trzon o wysokości 178 cm, w formie półobręczy z metalu, na których umieszczane są kolejno tabliczki z imionami i nazwiskami Przewodniczących Konwentu. Dolna część laski zakończona stopką o wysokości 6 cm wykonana jest z metalu.

Laska Marszałkowska może być używana podczas posiedzeń Konwentu, do otwierania i zamykania posiedzeń oraz zaprowadzania ładu i porządku podczas posiedzeń.

Konwent Marszałków Województw RP

Zgodnie ze Statutem, Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych.

Głos Konwentu Marszałków RP wielokrotnie przyczynił się i nadal się przyczynia do wypracowania cennych koncepcji i zmian zarówno organizacyjnych, jak i ustawodawczych. Spotkania tak reprezentatywnego grona przedstawicieli samorządów regionalnych oraz uczestniczących w nich przedstawicieli administracji rządowej i różnych instytucji centralnych stanowią szansę na wypracowanie kompromisu w sprawach będących przedmiotem wspólnej troski polskich regionów.