7 grudnia 2021 r. w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze uruchomiono szpital tymczasowy, w którym leczeni są pacjenci zakażeni COVID-19. Do tej pory pod opieką medyków w placówce przebywało ponad 150 pacjentów.

W pierwszym miesiącu szpital tymczasowy w Zielonej Górze przyjął ponad 150 pacjentów
Szpital tymczasowy w Zielonej Górze – fot. UMWL, lubuskie.pl

Od 7 grudnia 2020 r. do 7 stycznia 2021 r. szpital tymczasowy w Zielonej Górze leczył 152 pacjentów chorych na COVID-19. Wśród nich:

  • 50 pacjentów na pododdziale anestezjologii i intensywnej terapii (łóżka respiratorowe)
  • 102 pacjentów na pododdziale obserwacyjno-zakaźnym

Niestety, w tym czasie zmarły 33 osoby. W czwartek, 7 stycznia, kilka osób zostało wypisanych do domu.

Aktualnie szpital tymczasowy w Zielonej Górze może opiekować się 56 chorymi na łóżkach obserwacyjno-zakaźnych oraz posiada 20 łóżek wyposażonych w respiratory.

Tworzenie szpitala tymczasowego w Zielonej Górze to był wyścig z czasem

Przypomnijmy, inicjatorką utworzenia szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w budowanym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka była marszałek Elżbieta Anna Polak. Pomysł poparł wojewoda lubuski, a ostateczną decyzję w tej sprawie wydał Minister Zdrowia.

Zobacz:   Gorzów Wlkp.: Wojewoda spotkał się z przedszkolakami

Czasu na jego realizację było niewiele, ponieważ zgodnie z zapisami umowy zawartej 3 listopada 2020 r. miedzy wojewodą a Szpitalem Uniwersyteckim, szpital powinien być gotowy już 7 grudnia. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna była firma Mostostal z Zabrza, a za wyposażenie firma Darol. Obie firmy wywiązały się z tego zadania doskonale i lecznica była gotowa na czas. 7 grudnia została oddana do użytku i rozpoczęła przyjmowanie pierwszych pacjentów.

Dziś czuję dużą ulgę, bo stres był olbrzymi. Mieliśmy bardzo mało czasu na uruchomienie tego szpitala. Pracowaliśmy naprawdę dzień i noc. To firma Mostostal z Zabrza, to personel szpitala – im należą się największe podziękowania – mówiła tuż przed przyjęciem pierwszych pacjentów w szpitalu tymczasowym, marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   Akcja sadzenia drzew i warsztaty z tworzenia kokedamy w Zielonej Górze

Szpital tymczasowy w Zielonej Górze, którego zadaniem jest leczenie chorych na koronawirusa to jeden z najnowocześniejszych szpitali tymczasowych, który powstał w Polsce. Docelowo będzie tam funkcjonowało Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Jego budowa kosztowała 150 mln zł. Ponad 90 mln zł pochodziło z funduszy europejskich. Pozostałe środki pochodziły z samorządowego budżetu i budżetu państwa. Dodatkowo samorząd przeznaczył 15 mln zł na zakończenie inwestycji. – To najlepiej wydane pieniądze – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Środki na wyposażenie szpitala tymczasowego, w kwocie 23 mln zł, zapewnił rząd polski. Poza tym samorząd przeznaczył 11,5 mln zł na sprzęt ratujący życie oraz na środki ochrony osobistej. Jak podkreślała marszałek Polak, szpital tymczasowy w Zielonej Górze to efekt dobrej współpracy. – Jak widać solidarność, współpraca i porozumienie daje takie bardzo dobre efekty – tłumaczyła.

Zobacz:   33-latek poszukiwany przez sądy zatrzymany podczas kontroli drogowej

Nagrody dla kadry szpitala

Wśród kadry szpitala tymczasowego, poza lekarzami, jest też 80 studentów. – Samorząd przeznaczył dla nich środki na nagrody w wysokości 350 tys. zł, bo pracują przy pacjentach chorych na COVID-19 od początku pandemii – podkreślała marszałek Polak.