Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Planowany budynek pasywny jest projektem kluczowym w Strategii Rozwoju Woj. Lubuskiego, a jej koszt jest dopiero szacowany. – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez zarząd woj. lubuskiego po tym jak w mediach opublikowano, że Urząd Marszałkowski wyda 80 mln na „pałac marszałkowski”.

Wzorcowy budynek pasywny a nie "pałac marszałkowski" za 80 mln. Marszałek reaguje na doniesienia medialne
Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego – fot. Lubuskie.pl

Urząd Marszałkowski odniósł się do materiałów opublikowanych przez media, które „dotarły” do dokumentów nowego budynku Urzędu Marszałkowskiego. Rzecz w tym, że projekt nie jest tajny bo został wpisany jako kluczowy do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 a pomysł został poparty przez niemal wszystkich radnych sejmiku. Na razie nie wiadomo również ile będzie kosztować inwestycja. Znane są na razie koszty I etapu inwestycji, które szacowane są na 25 mln złotych.

Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

Projekt został poparty głosami 28 radnych, przy jedynie dwóch głosach wstrzymujących się. – mówi marszałek Warto w tym miejscu zaznaczyć, że koalicja i opozycja mają w sejmiku równo po połowie głosów, więc można stwierdzić, że w tej kwestii panowała pełna zgoda radnych.

Marszałek przypomniała również o kończącej się umowie najmu nieruchomości przy ul. Chrobrego w Zielonej Górze, w którym swoje siedziby ma aż pięć wydziałów. W ciągu 6 lat zapłacono dotychczasowemu wynajmującemu kwotę 6 018 950,77 zł, dlatego też podjęto działania związane z budową nowego budynku biurowego łączącego wszystkie aspekty ekonomiczne i ekologiczne. Nowy budynek pasywny będzie spełniał standardy na skalę XXI wieku i docelowo będzie własnością Województwa Lubuskiego.

Zobacz:   6. Narodowy Dzień Tenisa za nami

Prosimy od powstrzymania się przed dalszym rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji na ten temat i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd. – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Zarząd Województwa.

W Zielonej Górze powstanie wzorcowy budynek pasywny

Projekt zakłada 2-3 budynki pasywne o różniej liczbie kondygnacji zlokalizowane w sąsiedztwie projektowanego Parku Technologii Kosmicznych na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego a ich łączna powierzchnia użytkowa będzie mieścić się w przedziale 5000-6000 m2. Budynek pasywny będzie wykorzystywał szereg innowacyjnych rozwiązań i charakteryzował się ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię. Spełni też szereg rygorystycznych warunków związanych z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, oszczędnością wody czy utrzymania odpowiedniej jakości powietrza.

Budynek w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie wyposażony w windę, podjazdy i wewnętrzną instalację przywoławczą. Teren wokół inwestycji przeznaczony zostanie na ciągi pieszo jezdne z parkingami na samochody osobowe z miejscem do ładowania pojazdów elektrycznych jak również dla zwolenników czystego powietrza wybudowana zostanie wiata na rowery. – wylicza marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   Potrącenie nastolatków na przejściu dla pieszych [nagranie]

Dobór odpowiednich rozwiązań materiałowych umożliwi zachowanie głównych zasad budownictwa pasywnego, tak aby ograniczyć straty ciepła i zmaksymalizować zyski solarne. Optymalizację zużycia energii zapewni system Zarządzania budynkiem BSM, który będzie regulował pracę poszczególnych urządzeń i kontrolował warunki panujące w budynku.

Budynek pasywny, nad którym pracuje obecnie Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego nie jest jedyną tego typu inwestycją w Polsce. Podobne plany ma Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w  Szczecinie, prezydent Katowic i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.