Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze wzbogacił się o 4 kardiomonitory, 2 pompy strzykawkowe oraz 300 pulsoksymetrów. Sprzęt dla szpitala przekazały niemieckie landy: Brandenburgia i Saksonia.

Brandenburgia i Saksonia przekazały sprzęt dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze
Niemieckie landy przekazały sprzęt dla szpitala w Zielonej Górze – fot. UMWL, lubuskie.pl

Brandenburgia i Saksonia to regiony partnerskie województwa lubuskiego. Umowy o współpracy są wieloletnie i obejmują różne obszary. Niemieckie landy pomagają woj. lubuskiemu m.in. w walce z pandemią COVID-19. Po apelu marszałek Elżbiety Anny Polak o pomoc, nasi zachodni sąsiedzi przekazali dla naszego regionu sprzęt medyczny, który ma ratować zdrowie i życie Lubuszan.

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze trafiły właśnie 4 kardiomonitory, 2 pompy strzykawkowe oraz 300 pulsoksymetrów. Za ten sprzęt dla szpitala lecznica musiałaby zapłacić ok. 100 tys. zł. Warto zaznaczyć, że pula pomocy dla naszego regionu jest o wiele większa i jest przekazywana do także innych lubuskich lecznic.

Zobacz:   Akcja sadzenia drzew i warsztaty z tworzenia kokedamy w Zielonej Górze

Lubuskie dziękuje naszym sąsiadom z Brandenburgii i Saksonii za pomoc, o którą poprosiłam w związku z zagrożeniem życia i zdrowia Lubuszan z powodu pandemii. Do naszych szpitali cały czas dociera sprzęt ratujący życie, środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji – mówił marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, że na początku listopada 2020 r. marszałek napisała list z prośbą o wsparcie w walce z pandemią COVID-19 do premierów Brandenburgii i Saksonii. Podkreślała wówczas, że w walce z COVID-19 ważna jest solidarność. Niemieccy partnerzy bardzo szybko odpowiedzieli. Do Lubuskiego dotarł sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej, szybkie testy antygenowe i 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Dary trafiły już do lubuskich szpitali, m.in. do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Międzyrzeczu-Obrzyce, czy Ośrodka dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku.

Zobacz:   Koncert Pink Floyd History w Zielonej Górze

Do tej pory trafiło do Lubuskiego od naszych niemieckich sąsiadów 31 aparatów wspierających oddychanie, 8 monitorów pacjenta, 2 pompy strzykawkowe, 3 tys. pulsoksymetrów, 900 szybkich testów antygenowych, ponad 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji a także środki ochrony osobistej takie jak kombinezony ochronne, maseczki itp.